Cześć! Dzisiaj opiszę Wam dlaczego ceny kończą się z końcówką 99, a nie zaokrąglamy jej do pełnej złotówki.

Dlaczego wybrałem taki temat?

Jakiś czas temu już zastanawiałem się dlaczego właśnie ceny nie są zaokrąglone, tylko mają tą końcówkę 99. Przecież z tego byłyby same plusy jak na przykład brak pytania od sprzedawcy „Czy mogę być winna/y grosika?”. Otóż nie do końca. Zapraszam do czytania dalej

Dlaczego więc „lepsze” są ceny z końcówką 99?

Jak się okazuje mimo tego, że brakuje jednego grosza do zaokrąglenia całej ceny My – jako Polacy kupujemy więcej, bądź częściej ten produkt. Dlaczego? Ponieważ tak jest Nasz mózg już zaprogramowany, że jak widzi 7.99 to nie ma 8.00 tylko wmawia sobie cenę 7.00. Czyli krótko mówiąc końcówka 99 bardzo mocno wpływa na wyniki sprzedażowe.

Eksperyment we Francji

Naukowcy przeprowadzili eksperyment dotyczący tego, czy faktycznie My kupujemy częściej, gdy cena nie jest pełna. Wspólnie z jedną z brytyjskich pizzerii przez dwa tygodnie sprzedawali jedną z wielu dostępnych pizz w cenie 8€. Po dwóch tygodniach zmienili cenę na 7.99€ i ku zdziwieniu sprzedaż owej pizzy wzorsła o 15%. Możecie powiedzieć, że mógł być to przypadek, lub jednorazowa taka „akcja”. No nie do końca, ponieważ gdy ponownie zwiększyli cenę do 8.00€ sprzedaż ponownie spadła, a gdy ją zmniejszyli do 7.99€ – wzrosła.

Nie jest to oczywiście jedyny eksperyment, który został zrobiony, a jest on jednym z wielu…

Dlaczego takie ceny tak na Nas działają?

Niestety, ale naukowcy w tej sprawie nie są ze sobą zgodni, ale mają kilka hipotez.

Porównajmy sobie dwie ceny: 39,99 i całe 40zł. Różnica? Niewielka, bo to tylko jeden grosz, ale patrząc na 39,99 mamy zupełnie inne skojarzenia niż z pełną kwotą. Dlaczego? 39,99zł uruchamia Nam schemat, że jest to trzydzieści parę złotych, a nie tak jak w przypadku pełnej kwoty czterdzieści złotych. Mimo takiej małej różnicy Nasz mózg odbiera to zupełnie inaczej, i nie zapowiadaj się żeby w najbliższym czasie się to zmieniło.

Pierwsza hipoteza już za Nami, co do drugiej hipotezy: zakłada ona, że chodzi o skojarzenia w Naszym mózgu cen z końcówką .99zł, ponieważ kojarzą Nam się z różnymi promocjami, obniżkami cen, czy różnymi okazjami. My – kupujący automatycznie widząc taką cenę nastawiamy się na kupno większej ilości danego przedmiotu, ponieważ druga taka okazja może Nam się za szybko już nie pojawić „pod nosem”.

 

Podsumowanie

Jak wcześniej opisałem Nasz mózg pozytywniej reaguje na mniejszą cenę, mimo, że różnica w cenie może być tylko w postaci jednego grosza. Generalnie z tego co wyczytałem w internecie ceny z końcówkami wzięły się przez właścicieli sklepów, którzy bali się, że kasjerzy tak na prawdę nie rejestrują wszystkich transakcji, które przeprowadzają, przez co część pieniędzy zamiast w kasie sklepu lądowała do kieszeni kasjera.

Tak o to wyżej historia w skrócie opisuje dlaczego ceny mamy takie jakie mamy. A co Ty sądzisz o tym, że nie mamy zaokrąglonych cen? Napisz o tym w komentarzu poniżej, a ja póki co dziękuję za przeczytanie mojego wpisu i do zobaczenia kolejnym razem!