Zastanawiasz się, w jaki sposób rozpoznać złego klienta? Na co uważać podczas współpracy z nowym klientem?

Ile to będzie kosztowało?

Pierwsze pytanie klienta to cena. Więc możesz już się domyślić, że klient szuka najtańszej osoby.

Przed podaniem jakiejkolwiek ceny, trzeba zapytać klienta, czego potrzebuje od Ciebie i dopiero po wstępnej analizie możesz podać widełki. Konkretną cenę możesz ustalić, dopiero po dokładnym opisie usługi.

Nie chcą podpisać umowy.

Umowa nie chroni tylko wykonawcy, ale również chroni zamawiającego. Na przykład, jeżeli jest podpisana umowa, w której zawarta jest data ukończenia, to wykonawca musi to wykonać. Prócz pilnowania daty ukończenia jest większe prawdopodobieństwo, że klient zapłaci w terminie (na przykład 14 dni roboczych po zakończeniu i akceptacji usługi).

Umowa nie jest niczym złym, dlatego, jeżeli chcesz wykonać usługę, to podpisz umowę. Żyjemy w XXI wieku, więc jeżeli poinformujesz klienta o podpisaniu umowy, to nie powinien być zaskoczony.

Dodatkowe zadania.

Czasami może zdarzyć się tak, że gdy będziesz blisko ukończenia usługi, klient poprosi Cię jeszcze o dodanie dodatkowych elementów. Klientowi wydaję się wtedy, że to jest drobiazg i nie będzie cena powiększona. Umowa Ci w tym pomoże i odpowiesz, że wykonujesz tylko to, co zostało ustalone na umowie. Dodatkowe rzeczy możesz wykonać za dodatkową opłatą, która wynosi X.

Wiele zmian w projekcie.

Zdarza się tak, że klient pierw zgodził się na usługę, a później jednak chce coś zmieniać. Jeżeli są to drobne poprawki i jest ich dosyć mało, to można poprawić. Natomiast jeżeli jest ich więcej, to już po prostu klient musi za to zapłacić. Na samym początku zgodził się na dokładnie taką usługę, więc nie może mieć do Ciebie pretensji. W umowie można napisać, ile zmian jest w usłudze bezpłatnych, dzięki temu klient też będzie wiedział, na jakich zasadach to działa.

Brak płatności na czas.

Brak płatności to chyba najgorsza rzecz, która może Ci się wydarzyć. Jeżeli klient nie płaci, to już się pojawia panika. Wszystko zależy też od tego, kiedy nie płaci. Jeżeli nie zapłacił za dany etap projektu, to po prostu dalej tego projektu nie robisz i czekasz spokojnie na płatność. Gorzej już jest w przypadku braku płatności za skończony projekt. Wtedy już trzeba wysyłać przypomnienia, a w najgorszym przypadku czeka sąd.

Pamiętaj! Jeżeli klient nie zapłacił za poprzedni projekt, a chciałby, żebyś wykonał drugi projekt, to się na to nie zgadzaj. Dopóki nie zapłaci za poprzedni projekt, nie możesz drugiego zacząć. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że skoro nie zapłacił za projekt poprzedni, to dlaczego miałby zapłacić nagle za nowy projekt? Nie pracuj za darmo!