Cześć! Dzisiaj opiszę Ci, dlaczego wolę back-end oraz czym jest front-end. Zapraszam!

Czym jest front-end?

Jest to nic innego, jak wygląd i zachowanie strony, czyli to, co widzi użytkownik, kiedy wchodzi na stronę internetową. Slider, menu, wygląd przy mniejszych i większych rozdzielczościach, efekty po najechaniu kursorem na przycisk to wszystko jest zaliczane do front-endu. Podstawą front-endu jest HTML, CSS oraz JavaScript 🙂

Czym jest back-end?

Jest to nic innego jak funkcjonowanie strony internetowej po stronie serwera, na którym jest zainstalowana aplikacja. Działanie panelu administracyjnego, logowanie lub rejestrowanie się do portalu, edycja profilu to wszystko zaliczamy do back-endu. Kod jest dla potencjalnego użytkownika nie widoczny, ale mimo wszystko musi wszystko działać. Dzięki temu również możemy pobierać dane z bazy danych, a następnie wyświetlić je po stronie front-endu.

W jednym, z pierwszych wpisów na blogu pisałem, jak ja rozpocząłem swoją naukę programowania. Zachęcam Cię do przeczytania wpisu, a być może dodam Ci trochę motywacji i szerszego rozeznania się co i jak.

Dlaczego wolę back-end?

Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym zaznaczyć, że front-end też w jakiś sposób umiem. To znaczy nie do końca kręci mnie tworzenia strony od zera, ale nie powiem, że nie umiałbym tego zrobić. Jeżeli chodzi o responsywność stron, to również jestem w stanie to wykonać, tak, aby każdemu użytkownikowi, nie zależnie od urządzenia, na którym pracuje, wyświetliła się poprawnie strona.

Jeżeli przeczytałeś mój wpis, o którym wspomniałem wyżej, to wiesz, że zacząłem od HTML i CSS. Dzięki temu wiem teraz co i jak, chociaż nie korzystałem (na razie) z żadnego frameworka po stronie front-endu. Moim pierwszym językiem programowania jest PHP i na nim pracuję do dzisiaj. Nie pracuję co prawda w czystym języku, ale na co dzień korzystam z Symfony. Jest to dobry i rozbudowany framework, który ma sporo ciekawych bibliotek, które można wykorzystać w swoim projekcie.

Podsumowanie

Zdecydowanie wolę tworzyć skrypt rejestracji lub panel administracyjny, niż budować stronę od zera. W żadnym wypadku nie zmuszam Cię do uczenia się back-endu, jeżeli tego nie czujesz. Natomiast, jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, to już niedługo na moim blogu pojawi się wpis właśnie o tym, od czego zacząć.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Standardowo, zapraszam Cię do odwiedzenia moich socialmedia, żeby być na bieżąco z moimi nowymi wpisami na blogu. Cześć!