Jeżeli zastanawiasz się, czym jest RSS i do czego służy, ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Co to RSS?

RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach. Wystarczy dodać daną stronę (musi ona obsługiwać system RSS) do czytnika RSS. Wszystkie w większym lub mniejszym zakresie bazują na XML-u. Aby skorzystać z kanału RSS, potrzebny jest odpowiedni program, tzw. czytnik kanałów. Często czytniki RSS-ów są zamieszczane w programach pocztowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/RSS

Kiedy warto z tego korzystać?

W XXI wieku jest sporo serwisów, które obserwujemy. Nie jest to jeden serwis i to wystarcza, tylko jest ich mnóstwo, przez to traciłoby się czas, wchodząc na każdą stronę po kolei, w celu sprawdzenia, czy pojawiło się coś nowego.

Dzięki RSS możemy w jednym miejscu sprawdzać, co, gdzie i o której się coś pojawiło, oraz przeczytać cały artykuł bez problemu.

Jak zacząć korzystać?

Parę lat temu dostępny był Google Reader, który dzisiaj już nie oferuje takich usług.

W internecie możesz znaleźć wiele stron, które są takimi czytnikami.

Przykłady:

  1. Przeglądarka Opera posiada wbudowany moduł, do obsługi RSS
  2. Do dyspozycji jest QuiteRSS, dla osób, które chcą mieć czytnik, jako program na swoim komputerze
  3. FeedReader

Podsumowanie

RSS może Ci pomóc, jeżeli na bieżąco chcesz analizować blogi, które Cię interesują. Dzięki temu możesz oszczędzić na prawdę sporo czasu, który w XXI wieku jest co raz cenniejszy. Prócz tego oczywiście RSS jest wygodny, ponieważ wszystko masz w jednym miejscu i nie musisz przeskakiwać między blogami.