Jeżeli zastanawiasz się, kim jest freelancer, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się, kim jest, jakie zawody mogą być wykonywane zdalnie oraz o czym pamiętać na początku freelancingu.

Kim jest Freelancer?

Freelancer to osoba, która pracuje zdalnie (nie koniecznie w domu) oraz nie pracuje na etacie. Taka osoba jest nazywana wolnym strzelcem.

Zapewne już sobie myślisz, że freelancer ma idealne życie i każdy może nim zostać. W następnym punkcie powiem Ci, kto może wykonywać pracę zdalną.

Jaki zawód można wykonywać zdalnie?

Freelancerem nie może być każdy. Najpopularniejsze zawody, które można wykonywać zdalnie to

  • programista
  • grafik
  • copywriter
  • psycholog
  • tłumacz
  • fotograf
  • trener personalny
  • coach

O czym warto pamiętać?

Na pewno trzeba pamiętać, że nie wszystko jest złotem, co się świeci. Mam na myśli to, że mimo braku szefa nad głową musisz być zaradnym oraz zdyscyplinowanym.

Musisz wiedzieć, że praca jako freelancer to nie tylko przyjmowanie fajnych zleceń. Niestety, ale na początku pracy zdalnej nie masz klientów, więc jeżeli znajdzie się klient, to nie możesz mu odmówić, nawet jeżeli nie będzie to bardzo ciekawe zlecenie. Najważniejsze jest wykonać zlecenie w terminie, który ustaliłeś z klientem oraz jego zadowolenie z usługi. Dzięki temu być może poleci Cię dalej i się rozkręci. Zdarza się tak, że jest to tylko jedno zlecenie i tyle, ale będziesz miał projekt do portfolio.

Rady dla początkujących

Na pewno musisz być wytrwały i dążyć do celu. Początki są trudne nie tylko w pracy jako freelancer, ale z wszystkim. Nauka języka (nie tylko programistycznego) też nie jest łatwa, ale jeżeli będziesz systematyczny to na pewno poświęcona praca i czas pomoże Ci w byciu dobrym freelancerem.

Na samym początku musisz być gotowy na to, że będziesz spędzał cały czas w domu (bądź w wynajętym biurze), tylko dlatego, że musisz dotrzymać terminu, który obiecałeś klientowi. Im więcej projektów wykonasz, tym bardziej będziesz w stanie wyceniać kolejne usługi od nowych klientów.

Jeżeli tylko będziesz wytrwały, pilnował terminów oraz rozwijał się, na pewno zostaniesz doceniony i praca jako freelancer będzie wymarzoną pracą.

Jeżeli tworzyć grafikę dla klienta, to pamiętaj, że póki nie dostaniesz pieniędzy na konto, nie możesz pokazać mu grafiki, którą zrobiłeś w pełnej rozdzielczości. Najlepiej dać na gotową grafikę watermarka, dać niską rozdzielczość, żeby uniknąć sytuacji, w której ktoś nie zapłaci za grafikę.

Podsumowanie

Jak widzisz, praca jako freelancer jest fajną opcją, jako praca. Należy pamiętać, że początki są trudne, więc tylko motywacja, determinacja i ciągły rozwój może doprowadzić się do sukcesu.

A czy Ty już pracujesz jako freelancer? A może chciałbyś nim zostać? Podziel się swoją opinią, w komentarzu poniżej.