Chcesz zostać freelancerem? Zastanawiasz się, w jaki sposób źle zacząć swoją karierę? Ten wpis powie Ci, o najważniejszych aspektach, o których trzeba pamiętać, podczas pracy zdalnej.

Umowa.

To jest jedna z ważniejszych rzeczy, o którą trzeba zadbać, podczas pracy z drugą osobą.

Po pierwsze to Ty masz papierek i wszystko robisz legalnie, możesz odwołać się do umowy w razie zmian podczas pracy i po prostu masz zabezpieczenie.

Po drugie klient ma zabezpieczenie, że wykonasz usługę do tego i tego dnia.

Uzgodnienie ceny przed rozpoczęciem pracy.

Zanim przystąpisz do wykonania usługi, musisz porozmawiać z klientem, na temat pieniędzy. Oczywiście, dla osób początkujących jest to bardzo trudne, ale lepiej uzgodnić cenę wcześniej tak, żeby obie strony były z niej zadowolone.

Dzięki temu i Ty i klient wiecie doskonale, że jest to usługa za stawkę X. Jeżeli nie będzie wcześniejszej rozmowy na ten temat, może okazać się, że klient chciał przeznaczyć np. 50% mniej, niż Ty to wyceniłeś. Wtedy pojawia się nerwowa atmosfera, której można uniknąć.

Branie projektu ze względu na pieniądze.

Jeżeli chcesz pracować jako freelancer, to wiesz, z jakimi kosztami to się wiąże. Do opłacenia jest ZUS, księgowa, oprogramowanie, z którego korzystasz, biuro (jeżeli nie pracujesz w domu, a jeżeli pracujesz to prąd) i wiele, wiele innych.

Owszem, są projekty łatwe i przyjemne, oraz pieniądze są zadowalające, ale raczej nie zdarza się to codziennie.

Dlatego trzeba pamiętać, że czasem lepiej zrobić kilka fajniejszych projektów, które wzbogacą Twoje portfolio, a co za tym idzie — zainteresowanie wzrośnie. Dzięki temu z mniejszych projektów zaczniesz robić większe projekty, które będą sprawiały ci frajdę oraz o pieniądze nie będziesz się martwić.

„Załatwię Ci kolejne zlecenia”.

Zdarza się tak, że klient jest zainteresowany Twoją usługą, ale cena mu nie odpowiada. Wtedy próbuje obniżyć ją przez obiecywanie, że załatwi ci kolejne zlecenia, ale pierw musisz zrobić to taniej.

Oczywiście, zdarzają się przypadki, gdzie faktycznie klient Ciebie poleci i z jednego zlecenia zrobi się ich kilka, ale to znowu nie zdarza się zbyt często, a nawet można powiedzieć, że rzadko.

Dlatego, jeżeli klient proponuje Ci obniżenie ceny za pierwszy projekt, twierdząc, że załatwi Ci projekty, to lepiej umówić się, że teraz zrobicie to za cenę, którą Ty przedstawiłeś, a w przyszłych projektach ewentualnie zrobisz jakiś rabat. Dzięki temu Ty nie zarobisz mniej, a klient, jeżeli faktycznie ma projekty, to będzie miał zrobione je z delikatnym rabatem.

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka aspektów, o które należy zadbać na wstępie.

Zapewne boisz się podpisać swoją pierwszą umowę albo wycenić swój projekt, ale tak ma każdy, kto zaczyna pracować (nie tylko zdalnie). Zaufaj mi, z każdym kolejnym projektem zauważysz, co wyceniłeś dobrze, co trochę zaniżyłeś, a co trzeba obniżyć.

Należy pamiętać, że to nie są wszystkie aspekty, a jedynie te najważniejsze, o których trzeba pamiętać.