Dlaczego trzeba aktualizować WordPressa? Jakie konsekwencje niesie za sobą niezaktualizowany WordPress?

Czym jest WordPress?

Jeżeli jesteś nowy i nie wiesz, czym jest WordPress, zachęcam Cię do przeczytania jednego, z poprzednich moich wpisów, który odpowie Ci, czym jest WordPress.

Jeżeli już wiesz, czym jest WordPress, możemy przejść do głównego tematu dzisiejszego wpisu.

Zanim zaczniesz…

Zanim zaczniesz czytać, dlaczego aktualizowanie WordPressa jest takie ważne, zapamiętaj, że przed aktualizacją musisz zrobić kopię plików oraz bazy danych. Jeżeli nie za bardzo orientujesz się w tych sprawach, najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym zna. Dzięki temu, przy aktualizacji nie będzie zdziwienia, jeżeli WordPress jednak nie zadziała, jak należy oraz będziesz mógł w łatwy sposób przywrócić stronę do działania bez stresu.

Dlaczego to jest aż takie ważne?

WordPress jest bardzo popularnym CMS-em, więc można się domyślić, że wiele osób próbuję również atakować strony, które właśnie na nim działają.

Zanim zaktualizujesz WordPressa do najnowszej wersji, musisz upewnić się, o kilku aspektach, których wcześniej nie brałeś pod uwagę:

  1. Szablon — musisz sprawdzić, czy szablon, z którego korzystasz, jest kompatybilny z najnowszą wersją WordPressa. Zdarza się tak, że WordPress zmienia coś w kodzie, na przykład zmienia nazwy funkcji i Twój szablon może przestać działać.
  2. Wtyczki — taka sama sytuacja jak z szablonami. Zanim zaktualizujesz WordPressa, musisz sprawdzić, czy każda wtyczka, z której korzystasz, na pewno jest wspierana przez najnowszą wersję WordPressa.

Nie warto się spieszyć, ale też nie odkładaj tego.

Jak wspomniałem wyżej, przed zaktualizowaniem WordPressa, należy upewnić się o kompatybilności szablonu oraz wtyczek. Jeżeli posiadasz dość rozbudowaną stronę, to nie warto od razu aktualizować WordPressa z myślą „jakoś to będzie”, tylko poświęcić czas na dokładną analizę szablonu i każdej z wtyczek.

Czy warto aktualizować szablon i wtyczki strony?

Tak. Mógłbym to zostawić, bez komentarza, ponieważ jest to prawda.

Jeżeli widzisz, że możesz zaktualizować swój szablon, zrób to. Oczywiście przed tym warto zrobić kopię zapasową plików oraz bazy danych. Co prawda w bazie nic się popsuć nie powinno, aczkolwiek przezorny zawsze ubezpieczony.

Tak samo jest z pluginami. Pojawia się opcja aktualizowania? Tworzenie kopii i można aktualizować.

Po co aktualizować szablon i wtyczki?

Takie pytanie można by było zadać również, dla samego WordPressa, ale odpowiedź jest oczywista — chodzi o bezpieczeństwo. Jak wspomniałem na samym początku, WordPress jest bardzo popularnym CMS-em, więc jest sporo ataków. Każda aktualizacja (nie ważne, czy szablonu, czy pluginu) w większości przypadków usuwa jakąś dziurę, przez którą mogłaby wejść nieproszona osoba.

Podsumowanie.

Jak widzisz, warto aktualizować WordPressa, ale nie można się spieszyć. Lepiej czasem odłożyć aktualizację na drugi dzień, ale mieć pewność, że strona się po prostu nie rozsypie.

A czy Ty aktualizujesz swojego WordPressa? Podziel się tym w komentarzu poniżej!