Cześć! Dzisiaj opiszę co nieco o kodzie captcha, który będzie niewidoczny!

Google captcha niewidoczny?

Pamiętacie dawniejsze google captcha, gdzie trzeba było przepisać wyraz (lub wyrazy) z obrazka? A pamiętacie google captcha, gdzie trzeba było wybrać kilka obrazków pasujących do wyrazu podanego przez google? Teraz wychodzi coś, co ułatwi Nam życie!

Google ułatwia Nam życie!

Google poszedł o krok dalej i planuje zmienić mechanizm sprawdzający czy osoba odwiedzająca stronę to zwykły użytkownik, czy też bot. Dzięki nowemu rozwiązaniu nie będziemy musieli nic przepisywać, czy klikać w obrazki żeby potwierdzić na stronie, że nie jesteśmy chodzącym botem od jednej strony do drugiej.

Na jakiej zasadzie to będzie działało?

reCAPTCHA będzie analizowała osoby na przykład przez analizę kursora myszki czy też adresu IP. Co do tego pierwszego, czyli analizę kursora myszki może być to dobry strzał, aczkolwiek nie wiem jak działają boty, które wchodzą na stronę i gdzie mogą to wysyłają różne wiadomości. Co do sprawdzania adresu IP uważam, że będzie ciężej, ponieważ tak na prawdę w internecie postawić jakiegoś prostego VPS-a za kilka złotych miesięcznie to nie jest problem.

Kiedy niewidzialna captcha wejdzie w życie?

Już tak na prawdę można korzystać z „niewidzialnej” captchy, ale jak wspomniał jeden komentujący – Krylan „niewidzialna” captcha jest jednak widzialna. Co jest widzialne? W prawym dolnim rogu strony jest informacja o pracy w tle, ponieważ użytkownicy muszą zostać powiadomieni o fakcie, że google śledzi położenie kursora myszki na stronie.