Cześć! Dzisiaj opiszę Ci kiedy wybrać WordPressa, a nie pisać swój autorski CMS. Zapraszam!

Nikogo nie zmuszam!

Na samym początku powiem Ci, że nie zamierzam zmuszać Cię do instalowania WordPressa, a już na pewno nie będę Cię odciągał do jakiegoś autorskiego CMS (jeżeli z takowego korzystasz), ale wymienię kilka zalet tego silnika.

Popularny silnik

Nie ma co się oszukiwać. WordPressa kojarzy każdy, kto myślał o swoim blogu, bądź jakieś stronie. Jest to najpopularniejszy silnik, który ma swoje wady i zalety  – jak wszystko inne. Ale skoro jest on najpopularniejszy i jest najczęściej wybieranym silnikiem to chyba musi coś oznaczać? 😉

Dzięki temu, że WordPress jest tak popularny bez problemu znajdziemy osobę, która na Twoje życzenie zmieni, bądź doda Ci cokolwiek tylko zechcesz.

Wielka społeczność

Jeżeli WordPress jest najpopularniejszym silnikiem to chyba nie zdziwi Cię fakt iż ma on bardzo dużą społeczność? Oczywiście sam z siebie nie stał się popularnym. To właśnie ludzie – społeczność go wypromowała.

Dzięki wielkiej społeczności bez problemu znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Jednocześnie jeżeli chcesz pobawić się w blogera, bądź próbować sam coś zdziałać (na przykład zrobić własny wygląd) to jest bardzo duża szansa na znalezienie konkretnego problemu w sieci.

Duża dowolność

Dzięki temu, że WordPress jest tak popularny mamy ogromną ilość „rzeczy” zupełnie za darmo dostępnych w internecie. Na przykład. Potrzebujesz jakiegoś szablonu? Nie ma problemu. W internecie znajdziesz na prawdę dużo darmowych (i nie tylko) szablonów, które możesz wykorzystać na swoją stronę.

Nie tylko wygląd się liczy, ale i funkcjonalność. Oczywiście w internecie znajdziesz mnóstwo darmowych (i nie tylko) wtyczek, które usprawnią Tobie, bądź Twoim czytelnikom korzystania z serwisu. Prosty przykład: kopia zapasowa. Jest do tego wiele wtyczek i wszystko zależy od Nas czego tak na prawdę oczekujemy.

Nie znalazłeś/aś wtyczki, którą potrzebujesz? Nie ma problemu. Na pewno z łatwością znajdziesz kogoś, kto Ci taką napiszę (oczywiście nie za darmo, ale wolałem wspomnieć). A może znajdziesz wtyczkę, którą sam(a) będziesz w stanie przerobić i dodać kilka rzeczy, które Ci są potrzebne?

Budowa strony

Dzięki wyżej wymienionym aspektom pod tytułem darmowe wtyczki oraz szablony jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób zrobić coś z niczego. Jeżeli masz kłopot to najczęściej rozwiązanie znajdziesz w kilka sekund w internecie.

Panel administracyjny

Jest to odpowiedź głównie dla administratorów, bądź klientów dla którego chcesz stronę wykonać. Bardzo łatwe zarządzanie stroną bez jakiejkolwiek znajomości na programowaniu. Panel możesz dopasować do swoich preferencji (ukryć nie potrzebne Ci zakładki, które przeszkadzają).

Instalacja WP

Instalowanie samego wordpressa jest banalnie proste. Wystarczy pobrać paczkę, która ma wszystkie pliki (oficjalna strona wordpressa), a następnie wypakować. Jeżeli to już masz to zaloguj się do hostingu na którym będzie trzymany silnik (na przykład przez total comandera, bądź filezilla) i po prostu wrzuć wszystkie pliki. Podczas dodawania ich stwórz użytkownika do bazy danych oraz samą bazę specjalnie dla WordPressa. Jeżeli dane mamy to wystarczy poczekać aż pliki się wrzucą i uruchomić stronę. Wyświetli się proces instalacji przez, który musisz przejść i odpowiednio skonfigurować.

Jeżeli masz DirectAdmin jako swój panel w hostingu to sprawdź, czy czasem nie ma automatycznej opcji do instalacji tego silnika. Wtedy znacząco usprawnisz sobie proces instalacji.

Do czego WP się nadaje?

Przede wszystkim do prostych stron, które będą obsługiwane przez laika (i nie tylko), który nie ma pojęcia co i jak dzięki panelu, który jest bardzo przyjazny i prosty w obsłudze.

Nadaje również się do sklepów, ale tych mniejszych i średnich. Jeżeli zainteresował Cię ten temat zapoznaj się w internecie z darmową wtyczką Woocommerce.

Podsumowanie

Uważam, że wypisałem kilka cech tego silnika jakim jest WordPress. Jak widać nie brzmi to wszystko zbyt skomplikowanie. Jeżeli chcesz to oczywiście zapoznaj się z silnikiem.

Na koniec nie powiedziałem najważniejszej cechy. Jest darmowy. Dzięki temu nie musisz kupować czegoś, czego nie jesteś pewny/a i daje to bardzo wiele możliwości.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że choć trochę uświadomiłem Ci czym jest ten WordPress i kiedy go można wykorzystać, oraz jakie są jego cechy. Jeżeli masz jakieś pytania, bądź chcesz się czymś podzielić serdecznie zapraszam poniżej do sekcji komentarzy!