Dzisiaj powiem Ci o najczęstszych błędach, które są popełniane podczas wyceny projektu. Zapraszam!

Nie rozpisanie dokładnej specyfikacji

Specyfikacja jest jedną z ważniejszych rzeczy, które są (według mnie) obowiązkiem, podczas tworzenia strony internetowej. Dzięki niej mamy w prosty sposób ustalone, czego wymaga klient i dzięki temu w łatwy sposób możemy zadawać pytania klientowi, odnosząc się do poszczególnych punktów ze specyfikacji.

Brak analizy całego projektu

Przed przystąpieniem do pracy, musisz dokładnie przeanalizować projekt i nie rzucać zbyt pochopnie wyceny. Musisz wziąć wszystkie aspekty pod uwagę oraz poświęcony czas. Dlatego bardzo ważne jest tworzenie specyfikacji i trzymać się jej, podczas tworzenia finalnej wersji strony.

Brak dokładnego rozpisania zadań

Po stworzeniu całej specyfikacji projektu, w łatwy sposób będziesz w stanie rozpisać cały projekt na zadania i przy okazji, być może zauważysz, że moduł X będziesz w stanie wykonać krócej lub dłużej, co może się przełożyć na skrócenie lub wydłużenie całego projektu.

Kontakt

Podczas wyceny musisz wziąć pod uwagę kontakt z klientem. Niby odpisanie na maila to nic wielkiego, czy telefon, ale jak zliczymy, ile faktycznie nam to czasu zajmuje, może się okazać, że trochę czasu ubywa „od tak”. Nie mówię, że trzeba wpisać w koszta „kontakt”, ale warto mieć to na uwadze i podczas wyliczania całego projektu można dopisać cenę za kontakt.