Dzisiaj opowiem Ci o najczęściej popełnianych błędach, podczas zakładania nowej firmy. Zapraszam!

Strategia firmy

Przed założeniem własnej firmy, musisz dokładnie zaplanować sobie, w jaki sposób chcesz działać, co chcesz zaoferować, do kogo chcesz dotrzeć, czym się wyróżniasz od innych. Jeżeli założysz firmę, przed dokładnym zaplanowaniem firmy, musisz być przygotowany, że Twój pomysł może nie wypalić.

Konsekwencja

Koło 80% firm upada po pierwszym roku działalności. Dzieje się tak, ponieważ na początku jest dużo wiary i nadziei w swój biznes, ale po pewnym czasie ona spada z różnych przyczyn, na przykład mniejsze pieniądze, niż na początku sobie zaplanowano.

Jeżeli nie chcesz być w tych 80-ciu procentach, musisz być konsekwentny, w tym, co robisz. Owszem, jest z tym sporo pracy, czasem wyrzeczeń, ale w późniejszym czasie sam przekonasz się, że było warto.

Poduszka finansowa

Mam nadzieję, że wiesz, czym jest poduszka finansowa. Jeżeli nie to: poduszka finansowa to nic innego jak pieniądze, które oszczędzałeś i czekają one na „czarną godzinę” lub zbierałeś je właśnie do założenia własnej firmy. Firma to nie tylko przychód z usług, które oferujesz, ale również i wydatki, z którymi trzeba się liczyć. Musisz pamiętać, że są wydatki stałe, takie jak ZUS i nie zależnie od tego, czy zarabiasz, czy nie to i tak musisz za niego zapłacić.

Poduszka finansowa naprawdę pomaga w wielu sytuacjach i nie tylko w przypadku, gdy chcemy założyć własną firmę.

Plan B

Przed założeniem własnej firmy musisz mieć plan B. Zastanów się, co jeżeli nie uda Ci się spełnić wszystkich oczekiwań, które wcześniej sobie zaplanowałeś. Co się stanie, jeżeli miesięczne dochody nie będą takie, jakie były na początku ustalone? Jeżeli masz poduszkę finansową, to ona Ci pomoże działać dalej, ale pieniądze się skończą.

Pytaj

Nikt nie jest alfą i omegą, więc nie bój się pytać innych, bardziej doświadczonych osób, mimo, że pytanie jest banalne. Zdecydowanie lepiej zapytać i dowiedzieć się jak to faktycznie powinno być, nić się gdzieś pomylić i mogą wyjść z tego nieprzyjemne sytuacje.

Podsumowanie

Jak widzisz, jest parę aspektów, o które trzeba zadbać jeszcze przed założeniem własnej firmy. Na początku może to wydawać się dziwne, że trzeba wszystko zaplanować, ale tak to już jest. Nie można wszystkiego dać na jedną kartę i trzeba brać pod uwagę, że może coś się jednak nie udać.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Nie zapomnij zostawić lajka na facebooku, jeżeli chcesz być na bieżąco 😉 Pssst. Zajrzyj na moje poprzednie wpisy.