Cześć! Dzisiaj przedstawię Wam kilka wskazówek jak skupić się przy pracy. Brzmi nieźle? Zapraszam! 

Wyłącz, bądź wycisz telefon

Z telefonu korzystamy codziennie. Jedni wolą przesiadywać na telefonie częściej niż na laptopie/komputerze. Na telefonie mamy wiele aplikacji, które powiadamiają Cię o nowym komentarzu na jakimś portalu, czy dostaniu maila, bądź sms.

Wyłącz wszystkie socialmedia

Tak. Żeby praca była efektywna musisz wyłączyć wszystkie portale na których spędzasz wiele czasu. Dlaczego to jest takie ważne? Jedno powiadomienie może Ci w niewiadomy sposób popsuć cały dzień tak jak sobie zaplanowaliśmy.

Porządek na biurku

Jest to również ważna sprawa. Nie możemy pozwolić żeby coś Cię rozproszyło na własnym biurku, bądź co gorsza nie możesz pozwolić na to byś nie mógł odnaleźć się w papierach, które są Ci potrzebne do wykonania danego zadania.

YouTube – mówię nie

Również portal, który jest odwiedzany przez miliony osób w ciągu dnia/miesiąca(?) może Ci popsuć plany. Dlaczego? Wejdziesz na stronę główną, zobaczysz krótki filmik, który Cię zainteresuje, potem w propozycjach zobaczysz kolejny, który również jest krótki i tak jeszcze z 5 filmów. Nagle okazuje się, że masz godzinę wyjętą z życia bo oglądałeś jakieś filmiki, które i tak w niczym Ci nie pomagają.

Maile – stanowcze nie

Maile tak samo jak i socialmedia różnego rodzaju również mogą Cię rozproszyć. Jeżeli nie czekasz na ważną wiadomość to po prostu wyłącz zakładkę z Twoim mailem. Uruchomiona zakładka z Twoim mailem może również Cię zdekoncentrować podczas Twojej pracy.

Skype, gadu-gadu…

Wyłącz również programy, które masz uruchomione na komputerze, a które są Ci zbędne do pracy. Po co masz widzieć dodatkową ikonkę, dostać powiadomienie, które tylko może negatywnie wpłynąć na Twoją pracę?

Poinformowanie domowników

Jeżeli mieszkasz z kimś to poinformuj ją/go/ich o tym, że przez określoną godzinę chcesz skupić się na pracy i jeżeli nie jest to potrzebne to niech Ci nie przeszkadzają. Sam wiem po sobie, że rozproszenie nawet na chwilę może popsuć wykonywane zadanie, ponieważ uciekła myśl, bądź odpowiedź na daną zagwozdkę.

Ulubiona muzyka? Praca w ciszy?

Jeżeli lubisz pracować w zupełnej ciszy – ok. Natomiast jeżeli wolisz słuchać swojej ulubionej muzyki to koniecznie ją sobie włącz. Pamiętaj tylko żeby włączenie ulubionej muzyki nie skończyło się na tym, że przy okazji sprawdzisz fejsa, meila i zagrasz w grę.

Rozproszenie przez myśli

Jeżeli podczas pracy rozproszy Cię jakąś myśl – zapisz ją. Przygotuj sobie kartkę oraz długopis na biurku i jeżeli coś chce Cię rozproszyć po prostu to zapisz. Po zakończonej pracy, bądź zadania sprawdź co to było i dalej podejmiesz kroki czy może to poczekać, czy może trzeba zając się Tym od razu.

Czas pracy, odpoczynek

Ważne jest żeby w miarę możliwości nie pracować non stop przez kilka godzin. Warto robić sobie przerwy co określony czas, np. 25minut pracy, 5minut przerwy, 25minut pracy, 5minut przerwy, 25minut pracy, 15minut przerwy. I tak w kółko. Ja akurat korzystam z takiego timera, który sprawuje się nieźle. Możesz wybrać sobie odpowiedni dla Ciebie dźwięk rozpoczynający lub kończący przerwę.

Jakie zadania mam zrobić?

Zapisuj sobie jakie zadania chcesz wykonać w danym dniu, bądź jakie w najbliższym czasie masz do wykonania. Ja osobiście zapisuje najmniejsze zadanie do Trello. O tym możesz poczytać tutaj, w moim wpisie.

Zakończenie

To już wszystkie wskazówki jakie przygotowałem na dzień dzisiejszy. Mam nadzieję, że choć kilka z nich pomogą Ci w skupieniu się przy pracy. Jeżeli masz jeszcze inne wskazówki, koniecznie napisz je poniżej w komentarzu.

A póki co dziękuję Ci za przeczytanie wpisu i do zobaczenia w piątek z kolejną aktualizacją dotyczącą mojego projektu. Cześć!