Cześć! Dzisiaj powiem Ci jak skonfigurować domenę na localhoscie. Zapraszam!

Tworzysz jakiś projekt na swoim komputerze? Chciałbyś mieć domenę podpiętą pod ten projekt? Ten post jest własnie dla Ciebie!

Jeżeli masz już zainstalowanego apache (na linuxie bądź windowsie) to poszukaj folderu sites-available, w przypadku linuxa jest to /etc/apache2/sites-available/. Następnie utwórz plik na przykład local.test.pl.conf a w nim umieść:

<VirtualHost *:80>

ServerAdmin webmaster@localhost

ServerName local.test.pl

ServerAlias www.local.test.pl

DocumentRoot /var/www/html/

ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/test_error.log

CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/test_access.log combined

</VirtualHost>

ServerName – Adres, na którym będzie nasza strona widoczna (tylko lokalnie)

ServerAlias – To samo co wyżej, ale z www

DocumentRoot – Folder, w którym masz swoją stronę

ErrorLog – Folder i nazwa pliku, w którym będą zapisywane ewentualnie błędy ze strony

CustomLog – Folder i nazwa pliku, w którym będą zapisywane logi

Jeżeli korzystasz z linuxa, wpisz: sudo a2ensite local.test.pl.conf, a następnie: sudo service apache2 restart, w przypadku Windowsa, zrestartuj swój program, na przykład xampp

Następnie przejdź do /etc/hosts (w przypadku windowsa: C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts) i wpisz w nowej linii: 127.0.1.1 local.test.pl i zapisz plik.

Teraz wpisz w przeglądarce local.test.pl i ciesz się swoją stroną. Pamiętaj! Ten adres działa tylko i wyłącznie u Ciebie!

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak skonfigurować swój projekt pod konkretną domenę, dzięki czemu będzie Ci się pracować lepiej. Jeżeli masz jakieś pytania, to serdecznie zapraszam do sekcji komentarzy poniżej lub na moje socialmedia. Cześć!