Cześć! Jeżeli, spędzasz codziennie wiele godzin przy komputerze, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Zapraszam.

Musisz pamiętać, że wielogodzinne siedzenie przy komputerze, to męka dla Twojego kręgosłupa i jest on obciążony dwa razy mocniej, niż podczas stania.

Jak chronić swój kręgosłup?

Podstawą jest na pewno to, że nie możesz się garbić, nie wyciągać do przodu głowy i nie pochylaj się nad biurkiem. Poniżej znajduje się kilka podpunktów, które pomogą Ci siedzieć poprawnie, a przynajmniej będzie lepiej dla Twojego kręgosłupa.

  • Fotel ustaw tak, by dotykało łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jeśli fotel nie jest wyprofilowany, używaj poduszki lędźwiowej albo np. małej poduszki lub zwiniętego ręcznika.
  • Ustaw ekran na wprost twarzy, tak by jego górna krawędź znajdowała się poniżej linii wzroku. Dzięki temu unikniesz bólu szyi.
  • Regularnie rób sobie przerwę od pracy i przejdź kilka kroków, poprzeciągaj się. Rozciągnij też mięśnie karku: obróć głowę w prawą stronę i kilka razy powoli opuszczaj ją i podnoś, a potem zmień stronę.

Co zrobić z nadwagą?

Siedzenie przed komputerem to wygoda, a przy tym jedzenie słodyczy, chipsów, czy innego typu jedzenia to cudowny dodatek 😀 Niestety, można się zapomnieć i jest to prosta droga do zwiększenia Twojej wagi. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie jest w stanie wykorzystać kalorii, które mu są podawane, ponieważ cały czas siedzimy. Przez to organizm zamienia to na tkankę tłuszczową i tak powoli zbliżysz się ku nadwadze.

Zapraszam Cię przy okazji do przeczytania mojego wpisu na temat sportu 😉

Podrażnione oczy

Jak pewnie wiesz, praca przy komputerze nie sprzyja naturalnemu i zdrowemu widzeniu. Rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, uczucie suchości i pieczenia, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, wrażliwość na światło, a także pogłębianie się wad wzroku – to najczęstsze, lecz nie jedyne problemy z oczami.

Jak sobie z tym radzić? Ustaw monitor 40–75 cm od oczu. Ekran powinien znajdować się na wprost oczu, tak by jego górna krawędź była nieco poniżej linii wzroku. Ekran ustaw bokiem do okna, aby nie odbijało się od niego światło. Oprócz tego:

  • Zadbaj o dobre oświetlenie – najlepiej, by była to lampka stojąca na biurku (ja korzystam z pasków led, aczkolwiek nie wiem, czy jest to dobre rozwiązanie). Jej światło powinno padać na klawiaturę i dokumenty, z których korzystasz.
  • Pamiętaj o mruganiu!
  • Co godzinę rób przerwy, dla odprężenia oczu, to znaczy: odrywaj wzrok od ekranu i spoglądaj za okno, trzepocz rzęsami, rysuj ósemki, zaciskaj powieki i je otwieraj.

Podsumowanie

Wyżej wymienione rzeczy to tylko początek dbania o Twoje zdrowie. Jednakże warto zaczynać od drobnych rzeczy, a następnie powiększać swoją wiedzę, o inne rozwiązania.

A czy Ty uprawiasz sport albo dbasz o swoje zdrowie? Napisz w komentarzu poniżej!

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Serdecznie zapraszam Cię do odwiedzenia moich socialmedia, które masz po prawej stronie i mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej! Cześć 😉