Cześć. Dzisiaj powiem Ci, czym jest metoda DRY. Zapraszam!

Co to jest DRY?

DRY oznacza don’t repeat yourself. Metoda ta mówi o tym, żeby nie powtarzać tego samego kodu. Dzięki temu podczas zmiany nie musisz zmieniać w kilku miejscach tego samego, tylko zmieniasz w jednej funkcji. Plusem jest oczywiście to, że aplikacja staje się bardziej przejrzysta i łatwiejsza w jej utrzymaniu.

Jak można uniknąć DRY?

Według mnie uniknięcie jest bardzo proste. Jeżeli posiadasz skrypt, który wykorzystujesz w kilku miejscach, to po prostu musisz zrobić funkcję z odpowiednią nazwą i ją wywołać w odpowiednich miejscach. Dla przykładu, jeżeli posiadasz skrypt, który sprawdza, czy inputy są puste i dla każdego inputa sprawdzasz wartość dzięki takiemu samemu skryptowi, to wystarczy stworzyć funkcję np. isInputEmpty i jeżeli wychodzi false, to jest ok, a jeżeli true to możesz dać błąd/komunikat.

Podsumowanie

Jak widzisz, metoda DRY nie jest wcale taka skomplikowana. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji z niej skorzystać, to serdecznie Cię do tego zapraszam. Być może od razu nie odczujesz różnicy, ale jak projekt się rozrośnie, to na pewno zaoszczędzisz sporo czasu.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego wpisu. Jeżeli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami, to zapraszam Cię do polubienia moich socialmedii, które masz po prawej stronie. Przy okazji zajrzyj na moje poprzednie wpisy, które być może pomogą Ci w udoskonaleniu siebie i swojego kodu. Cześć!