Cześć! Dzisiaj zapraszam Was na wpis dotyczący przyspieszaniu stron internetowych.

Po co przyspieszać stronę?

W XXI wieku praktycznie każdy ma dostęp do tak szybkiego internetu, że nie muszą się martwić o wolne wczytanie dowolnej strony internetowej, którą chcą przeglądać. Niestety, czasem bywa różnie.  Jeżeli wyjedziesz gdzieś poza miasto, na przykład do lasu to ciężko Ci będzie o złapanie dobrego zasięgu. Możemy więc od razu domyślić się, że jeżeli nie będziemy mieli dobrego zasięgu, to i Twój internet w telefonie też nie będzie najszybszy.

Szybkość wczytywania strony

Warto dbać o szybkość strony. Jak już wcześniej wspominałem, jeżeli zależy Ci na kliencie odwiedzającym Twoją stronę to musisz być przygotowany na to, że nie każdy ma internet najwyższej jakości. Tak samo jak posiadanie strony responsywnej, ale to temat na osobny wpis. Wracając do tematu. Posiadanie strony internetowej od tak nie wystarczy. Programiści muszą pamiętać aby wszystkie pliki .css, .js muszą zostać odpowiednio zoptymalizowane, tak żeby nie pobierać niepotrzebnych plików. Na samych plikach .css, bądź .js nie możemy przestać. Najważniejsze na całej stronie są chyba obrazki.

Dla przykładu: Po co ładować plik .png z rozdzielczością 4k, skoro będzie on wyświetlany w dużo mniejszej rozdzielczości, na przykład HD. Tracimy niepotrzebny transfer osób, które będą odwiedzali, oraz my sami będziemy go pobierać. Jeżeli chcesz zoptymalizować swoje obrazki to spróbuj skorzystać z TinyJPG.

Jak długo powinna ładować się strona?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: możliwie krótko. Wiadomo, że nikt nie jest alfą i omegą i nie damy rady zrobić strony (nawet typu one-page), która załaduje się w ułamek sekundy. Dla stron typu one-page, gdzie jest tylko kilka obrazków i tekstów to wielkiej optymalizacji zazwyczaj nie potrzebna, natomiast dla większych stron, bądź takich, gdzie jest dużo obrazków to warto skorzystać z TinyJPG, bądź innego narzędzia pozwalającego na zoptymalizowanie zdjęć.

Jeżeli posiadasz swoją stronę internetową i chciałbyś sprawdzić jakość swojej strony to wejdź tutaj w celu testów.

Podsumowanie

Jak opisałem wyżej nie możemy patrzeć na ładowanie się Twojej strony internetowej przez pryzmat Twojego łącza. Musisz pamiętać, że co dom to inna szybkość łącza. Jeden będzie miał światłowody, a drugi będzie miał 10Mb/s. Podsumowując: warto sprawdzić na wyżej wymienionej stronie jakość swojej witryny. Może znajdziesz coś, co można zoptymalizować, przez co ludzie jak i wyszukiwarki będą lepiej odbierać Twoją stronę?

Póki co dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Standardowo zapraszam Cię do polajkowania mojego fanpage, oraz do zostawienia followa mojego twittera.