Zastanawiasz się, czym jest API? Być może chcesz się dowiedzieć, kiedy warto z niego korzystać? Zapraszam do czytania całego wpisu!

Czym jest API?

Interfejs programowania aplikacji, interfejs programistyczny aplikacji (ang. application programming interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komputerowe komunikują się między sobą.

Definiuje się go na poziomie kodu źródłowego dla składników oprogramowania, na przykład aplikacji, bibliotek, systemu operacyjnego. Zadaniem interfejsu programowania aplikacji jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.

Przykładami takiego interfejsu są POSIX i Windows API.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Interfejs_programowania_aplikacji

A tak na chłopski rozum?

Jeżeli wyżej wymieniona definicja nie za wiele Ci mówi, to już spieszę z wyjaśnieniem.

Generalnie API umożliwia na korzystanie danych z innego serwisu na własnej stronie. Prosty przykład: pobieranie ilości lajkujących z Twojego facebooka (strony) na Twojej stronie. Dzięki temu możesz pokazać, na przykład w formie widgetu, ile osób już śledzi Twoją stronę na facebooku.

Oczywiście API nie ogranicza się tylko do pobierania ilości lajków na facebooku, ale również możesz dzięki API tworzyć wpisy na facebooku (i innych serwisach, które API opublikowały).