Cześć! Dzisiaj pokrótce opiszę Wam z jakich programów korzystam podczas tworzenia stron i z jakich korzystałem. Zapraszam!

Front-end

Jeżeli chodzi o front, czyli w moim przypadku HTML, CSS i jakieś podstawy jQuery to używałem kiedyś Notepad++, ale wiadomo pracę sobie trzeba ułatwiać a nie utrudniać. Na różnych grupach na facebooku ludzie zadawali pytania odnośnie edytorów i każdy polecał swój. Ja testowałem różne od sublime text, przez atom, przez wyżej wymienionego Notepada++ na Bracketsie kończąc. Tak, brackets to edytor, który spodobał mi się najbardziej. Dlaczego? W sumie nie wiem, może dlatego, że ma funkcję pozwalającą na widoczne zmiany bez odświeżenia strony (podgląd na żywo). Zanim jeszcze przeszedłem na back-end już tak skupiając się bardziej na nim to własnie z Bracketsa korzystałem na co dzień. Jak dla mnie edytor bardzo przyjazny, można zainstalować wiele wtyczek, które ułatwią nam pracę.

Back-end

Jeżeli chodzi o back-end to tutaj również na początku korzystałem z Notepada++. Zapytasz: dlaczego tak się na niego uparłeś? W sumie to nie wiem. Jakoś zawsze, gdy stawiałem nowy system to własnie notepad++ był programem, którego instalowałem prawie na początku. Za dużo funkcjonalności to ten edytor nie daje, ale kompa nie obciąża (a bynajmniej nigdy tego nie zauważyłem) i jest prosty jak budowa przysłowiowego cepa. Potem tak jak i na froncie zacząłem pisać w Brackets’ie. Niby nie było źle, ale kiedyś na jednej z grup na facebooku ktoś komuś polecił PHPStorma. Ja – jako początkujący programista PHP musiałem spróbować. Wiele opinii pisano, że jak już raz się z niego skorzysta to potem już nie będzie chciało się korzystać z innego IDE. Faktycznie. Zainstalowałem sobie wersję próbną no i zacząłem kodować. Od samego początku zacząłem poznawać co mi program dopisze sam, gdy mi podpowiada, a co muszę jeszcze sam napisać. Z dnia na dzień co raz to bardziej przywiązywałem się do niego i tak został.

Podsumowanie

Jeżeli chodzi o front-end to dla mnie Brackets spełnia wszystkie oczekiwania. Dlaczego? Jest bardzo prosty, można zainstalować wiele wtyczek, które ułatwią Nam pracę własnie z tym edytorem. Oczywiście możemy zainstalować sobie inny wygląd tak, żeby pasował Nam do pracy nie zależnie, czy pracujemy w dzień, czy też w nocy.

Natomiast, jeżeli chodzi o back-end to moim faworytem do dzień dziś jest PHPStorm. Jest to już program, który faktycznie jest uznawany za zaawansowany program. Sam program może nie jest darmowy, bo kosztuje 199€/rok, ale jak to mówią: coś za coś. Tutaj faktycznie wiemy za co płacimy.

A jakiego Ty edytora używasz? Podziel się w komentarzu poniżej, a może i znajdę inny edytor, który mi się spodoba?

Nie zapomnij odwiedzić moich socialmedia i oczywiście polubić ich, tak żeby być na bieżąco. Do zobaczenia w piątek!