Dzisiaj powiem Ci, jakie są najczęstsze błędy podczas nauki programowania.

Ja wiem lepiej – krytyka

Na samym początku programowania każdy myśli, że już wszystko wie. To nie jest jedyny problem, ponieważ można pokazać początkującemu programiście, nowe sposoby, które pokażą, że to, co on potrafi, to jedynie początek programowania. Problem pojawia się podczas, gdy on nie chce przyjąć do informacji, że istnieje coś innego prócz HTML i CSS (tutaj oczywiście wyolbrzymiłem przykład).

Przy okazji warto wspomnieć, że problemem jest również to, że na początku programista boi się pokazać swój kod. Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że ktoś go wyśmieje. Jestem na kilku grupach dotyczących pomocy na facebooku i pytania są naprawdę różne, dlatego nie bój się pokazać swojego kodu, albo zapytaj, jeżeli czegoś nie wiesz!

Done is better than perfect

W tym przypadku chodzi mi o fakt, że każdy chce szlifować swój kod, żeby był on idealny. Według mnie nie da stworzyć się kodu, który będzie idealny. Dlaczego? A kto miałby sprawdzać, czy mój kod już jest idealny, czy jeszcze mu brakuje? Według mnie nie ma takich rzeczy, dlatego czasem warto skończyć coś szybko (ale starannie) i przejść do kolejnej rzeczy, a nie poprawiać cały czas jeden skrypt.

Długie siedzenie przy problemie

Tutaj jest pewne nawiązanie do pierwszego aspektu. A mianowicie, jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, albo zadanie Cię przerosło, to poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Na facebooku jest wiele grup, które pomagają. Wystarczy pokazać swój kod, opisać jaki efekt chcemy uzyskać oraz co się udało do tej pory i wiele osób stara się pomóc.

Pamiętaj! Jeżeli przez godzinę siedzisz przy problemie i nic się nie ruszyło, to albo zrób sobie przerwę, albo zapytaj kogoś bardziej doświadczonego.

Nauka dokumentacji na pamięć

Na początku mojej ścieżki programowania, zastanawiałem się, jak ludzie to wszystko zapamiętują i potrafią pisać wszystko z palca. Po jakimś czasie zauważyłem, że są rzeczy, które zacząłem sam pisać, bez patrzenia w dokumentacje.

Nie oznacza to jednak, że trzeba kuć całą dokumentacje jakiegoś języka/frameworka. Wiadomym jest, że programista nie jest w stanie napisać dużej aplikacji bez zaglądania w dokumentacje. Jest to nie możliwe, chyba, że aplikacja zawiera podstawowe funkcjonalności.

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka błędów, które popełnia sporo początkujących programistów. Oczywiście nie są to wszystkie błędy, które popełnia początkujący programista, ale jedynie te najczęstsze.

Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Nie zapomnij polajkować mojego facebooka/twittera, jeżeli chcesz być na bieżąco. Jeżeli masz znajomych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę z programowaniem, proszę prześlij im ten wpis.