Jeżeli zastanawiasz się, czym jest phishing, to ten post jest dla Ciebie!

Czym jest Phishing?

Phishing to rodzaj oszustwa internetowego, który wyłudza podstępem dane odwiedzającego użytkownika. Dane, które są obejmowane przez phishing, to między innymi hasła, dane do kont bankowych, numery kart kredytowych.

Jak wygląda taki phishing?

Ludzie próbują wyłudzić prywatne dane, na przykład przez e-mail. W wiadomości jest napisane, że trzeba zaktualizować swoje dane w trybie natychmiastowym, w przeciwnym wypadku konto bankowe zostanie zamknięte. Link do strony, w której trzeba zaktualizować dane, jest oczywiście błędny i nie kieruje do oficjalnej strony danego podmiotu, na przykład banku. Oczywiście jest to tylko jeden z przykładów, które mogą się pojawić w mailu.

Gdzie możemy spotkać się z takim phishingiem?

W XXI wieku jest wiele rodzai stron, które wyglądają tak samo, jak oficjalne strony. Bardzo często zdarza się dla banków, żeby wyłudzić dane do logowania, i przez to niepowołana osoba dostaje nasze dane i może przelać sobie pieniądze. Prócz banków warto brać szczególną uwagę na sklepy internetowe, takie jak Allegro.

Podsumowanie

Jak widać jest sporo miejsc, które mogą skończyć się dla nas bardzo źle. Uczulam, żeby dokładnie analizować wszystkie maile, które dostajecie oraz nie klikać we wszystkie linki zbyt pochopnie.

Jeżeli wpis Ci się spodobał, zapraszam Cię do przeczytania moich poprzednich wpisów oraz do odwiedzenia moich socialmedii, które znajdziesz po prawej stronie.