Cześć! Dzisiaj opiszę Ci, jak zarządzać projektami, tak aby każdy był zadowolony. Zapraszam!

Rozpisuj odpowiednio zadania

O rozpisywaniu zadań dla programistów napisałem już post, który możesz przeczytać tutaj (otworzy się w nowej karcie), więc tutaj nie będę nic dodawał.

Zadania warto sobie zapisywać w jakimś programie lub w jakimś miejscu, gdzie będziesz miał łatwy do nich dostęp i możliwość ich szybkiej edycji. Takim programem może być Nozbe, który jest prosty w budowie i jednocześnie przypomina o nadchodzących zadaniach. Dużą zaletą jest również to, że można tworzyć sobie projekty, które można dzielić z innymi użytkownikami. Dzięki temu każdy na bieżąco widzi wszystkie zmiany, a to przyspiesza pracę. Warto zaznaczyć, że Nozbe nie tylko trzeba wykorzystywać do pracy, ale również do życia prywatnego.

Poza Nozbe jest również Trello, które być może przypadnie Ci do gustu. Ja z niego korzystam od wielu lat i do dnia dzisiejszego jest u mnie na pierwszym miejscu. Zapisuję sobie dosłownie każde zadanie i dzięki temu, wiem co muszę dalej skończyć.

Warto spróbować Nozbe oraz Trello i wybrać odpowiednie dla siebie narzędzie, które może Ci uprościć życie.

Zastanów się nad odpowiednim terminem

Rozpisywanie zadań jest bardzo ważne, ale dotrzymanie terminu, w którym oddasz projekt jeszcze ważniejsze. Lepiej poinformować klienta o  terminie późniejszym, ale na pewno go dotrzymać, niż wcześniejszym i potem robić dodatkowe nadgodziny, nie spać po nocach, a i tak możecie się nie wyrobić. Jeżeli klient na pierwszym spotkaniu chce dostać termin przed dokładnym przeanalizowaniem, czego tak naprawdę klient oczekuje to możesz oszacować (o ile masz doświadczenie), ale zrobić bardzo duży zapas i poinformować, że dokładniejszy termin będziesz w stanie podać po dokładniejszym przeanalizowaniu zakresu usług.

Nie wyrabiam się z terminami

Jeżeli nie jesteś w stanie wyrobić się z terminami, po mimo tego, że siedzisz praktycznie non stop przy nich, to oznacza, że masz za dużo zadań. Musisz znaleźć wolną chwilę i na spokojnie przeanalizować wszystkie zadania. Na pewno znajdzie się nie jedno zadanie, które może poczekać, a ono zajmuje Ci wiele czasu.

Muszę mieć stronę w ciągu tygodnia!

Jeżeli trafił Ci się klient, który potrzebuje strony jak najszybciej to na pewno musisz przeanalizować dokładniej, czego oczekuje i jakie wymagania są do spełnienia. Wtedy wyliczasz czas, który potrzebny jest na realizację i konsultujesz go z klientem. Jeżeli termin jest zbyt odległy, zastanów się, czy nie lepiej zatrudnić dodatkowego programistę na ten jeden, konkretny projekt, ale pamiętaj też, że musisz stawkę odpowiednio podnieść.

Nie zawsze jest możliwość wykonania danej usługi w terminie, który ma klient w głowie, ale też nie można się od razu poddać i powiedzieć klientowi, że się nie da.

Analizuj na bieżąco postęp pracy

Masz zadania, termin wyznaczony, programiści zadania wyznaczone więc teraz tylko z górki… Nie możesz jednak zapomnieć o regularnym kontrolowaniu postępów pracy, czy na pewno zadania są wykonywane według wcześniej ustalonej kolejności, oraz nie ma żadnych opóźnień wynikających z różnych powodów. Programista też człowiek i czasem może się pomylić, bądź po prostu zadanie zajmie więcej czasu, niż zostało przewidziane. Wtedy trzeba zastanowić się, jakie kroki podjąć, żeby nie opóźnić projektu.

Nie wiesz? Zapytaj!

Jesteś programistą i wykonujesz zadania, ale nagle jest coś, czego nie rozumiesz? Jeżeli nie jesteś w stanie rozpracować myśli, którą miał ktoś na myśli, koniecznie dopytaj o co chodzi w tym zadaniu. Dzięki temu zaoszczędzisz być może sporo czasu swojego, oraz nie doprowadzisz do opóźnienia całego projektu.

Podsumowanie

Jak widać, jest kilka ważnych spraw o których po prostu nie można zapomnieć, jeżeli chcesz dobrze zarządzać  projektami.

Mam nadzieję, że mój wpis pomógł Ci i wykorzystasz punkty, które wypisałem wyżej. Standardowo, zapraszam Cię do odwiedzenia moich socialmedii, dzięki którym będziesz na bieżąco z moimi nowymi wpisami 😉 Cześć!