Cześć! Jeżeli jesteś programistą/designerem/architektem bądź jeszcze kimś innym to pewnie nie raz miałeś sytuację „zrób mi za darmo”. Dzisiaj porozmawiamy, czemu nie warto tego robić. Zapraszam!

Zrobisz mi po znajomości?

Ten tekst chyba słyszał każdy, kto pracuje lub po godzinach wykonuje jakieś rzeczy (na przykład robi zdjęcia, lub programuje). Ja nie twierdzę, że dla znajomych nie można zrobić czegoś trochę taniej, bo i oni Ci pomogli nie raz, albo wiesz, że Ci pomogą, jeżeli tego będziesz potrzebował, ale jeżeli ktoś po kilku latach milczenia nagle traktuje Cię jak najlepszego przyjaciela i prosi o taką przysługę, no to na pewno nie można się na to zgodzić.

Dlaczego tak drogo?

Tekst, który chyba również słyszał każdy. Jeżeli klient twierdzi, że inna firma zrobi to taniej, to dlaczego właśnie nie wybierze tej drugiej firmy? Ty musisz znać swoją wartość i wiedzieć, że poniżej swojej ceny minimalnej zejść nie możesz, ponieważ po prostu nie będzie Ci się to opłacało.

Będziesz miał do portfolio

Tekst również znany każdemu bardzo dobrze. Jeżeli klient szuka kogoś, kto zrobi mu profesjonalną grafikę, czy zrobi stronę internetową z wieloma funkcjami, no to oczywiste jest to, że za darmo tego nie zrobisz. Niestety albo i stety, ale portfolio nie zapłaci za Ciebie rachunków, nie da jeść, ani pić. Nie mówiąc już oczywiście o oprogramowaniu, czy pracownikach.

Zrób mi za darmo, a ja Cię polecę znajomym

Taki typ klienta również jest dość popularny. Jeżeli przychodzi do Ciebie nowy klient i od razu prosi Cię, żebyś zrobił(a) to za darmo, a on poleci Cię dalej, no to jest wiadomo, że i tak tak nie będzie. Nie twierdzę, że klient nie ma osób, które w przyszłości faktycznie mogłyby skorzystać z Twoich usług, ale ile będzie takich klientów?

To zadanie na maksymalnie 30 minut

Jest też taki typ klienta, który w ogóle nie zna się w danej dziedzinie, ale on doskonale wie, że to potrwa maksymalnie 30 minut. Jeżeli widzisz gdziekolwiek takie ogłoszenie, to musisz wiedzieć, że bardzo rzadko zdarza się, że jest to na właśnie tak krótki okres czasu.

 

Jeżeli masz jeszcze inne typy klientów, to zapraszam Cię serdecznie do podzielenia się nimi w komentarzu poniżej. Warto pamiętać, że programista, grafik, czy architekt to taka sama praca jak dentysta, czy mechanik. Jestem ciekawy, czy taki klient w supermarkecie też pyta, czy może za darmo sobie coś wziąć.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Standardowo zapraszam Cię na moje socialmedia, jeżeli chcesz być na bieżąco! 😉