Cześć! Jak pewnie wiesz dzięki GitHubowi możemy hostować swoją stronę zupełnie za darmo! Jednak są pewne ograniczenia o których dzisiaj opowiem. Zapraszam!

Wsparcie techniczne

Jeżeli masz problem ze swoją stronę to jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz odpowiedź na swoje pytania. Dokumentacja jest napisana solidnie i tutoriale z pewnością pomagają początkującym postawić swoje pierwsze groki na GitHub Pages. Link do dokumentacji znajdziesz tutaj.

Hostowanie strony

GitHub umożliwia hostowanie strony zupełnie za darmo. Pewnie nie raz widziałeś/aś hostingi za darmo i pełno reklam. Tutaj jest zupełnie inaczej. Dzięki GitHubowi nie mamy żadnej reklamy. Brzmi dobrze? Z pewnością.. Niestety ale ma i też swoje wady.

Kiedy możemy wykorzystać GitHub Pages do hostowania strony?

Jeżeli masz prostą stronę statyczną opartą o HTML + CSS to GitHub jest dla Ciebie! Nie musisz płacić za hosting, tym bardziej, że wszystkie pliki również trzymasz na gicie i w szybki sposób możesz zmienić jakiekolwiek dane.

Niestety wszystko co darmowe ma swoje ograniczenia. Tak jest i z GitHub Pages na którym nie zainstalujemy tutaj WordPressa. Tylko Jekyll. Jeżeli Ci to nie odpowiada to niestety musisz poszukać jakieś alternatywy.

GitHub Pages jest hostingiem typowo dla stron statycznych obsługiwany przez technologię Jekyll.

Jak wygląda adres strony z GitHub Pages?

Jeżeli już zdecydujesz się na hostowanie swojej strony na GitHub Pages to masz do wyboru dwa rodzaje linków:

  1. Stronę użytkownika lub organizacji: nazwa-uzytkownika.github.io
  2. Stronę dla projektu na domenie: nazwa-uzytkownika.github.io/nazwa-projektu

Podpięcie własnej domeny

Możesz do GitHub Pages podpiąć własną domenę. Jest tylko jeden mały kruczek. Jeśli przypiszesz domenę do strony użytkownika, to wszystkie Twoje projekty też będą pod tą domeną. Niestety nie ma możliwości powrotu do standardowej domeny dla pojedynczych projektów, ponieważ jest ona przypisywana do konta, a nie do konkretnego repozytorium.

HTTPS na GitHub Pages?

Tak, jest taka możliwość. Żeby posiadać SSL (więcej na ten temat możesz poczytać w innym wpisie na moim blogu) musisz korzystać ze standardowej domeny. Przy zmianie pozostaje nam zwykłe HTTP.

Podsumowanie

GitHub Pages daje Nam dość dużą swobodę. Prosty przykład. Pracujesz na co dzień ze swojego ulubionego edytora bez którego nie wyobrażasz sobie żyć? Nie ma problemu. Piszesz na nim swoją stronę, a następnie kommitujesz i gotowe. Drugą zaletą również jest to, że wszystko trzymamy na GitHubie, dzięki czemu nie zależnie, czy jesteśmy w domu, czy u kolegi możemy wprowadzić dane. Kolejnym plusem jest pisanie artykułów offline (bez dostępu do internetu), a następnie jeżeli ów dostęp mamy to kommitujemy i kolejny wpis już czeka.

A czy Ty korzystasz, bądź zamierzasz z GitHub Pages? Podziel się tą informacją i napisz ją poniżej!