Cześć! Dzisiaj napiszę o tym jak i po co tworzyć kopie zapasowe. Czy to w ogóle komuś potrzebne? Zapraszam!

Na początek…

Na pewno choć raz zdarzyło Ci się utracić dane. Mniej, lub bardziej ważne jak dokumenty z pracy, zdjęcia, czy też niezapomniane piosenki, które mógłbyś/mogłabyś słuchać całymi dniami i nocami. O przyczynach rozmawiać za bardzo nie będziemy bo mogą być od tych prostych jak zgubienie pendrive w domu, po nie zbyt przyjemne jak kradzież, czy zawirusowanie naszego urządzenia, np. komputera.

Ale takie kopie pewnie sporo kosztują..

Nie wiem czy wiesz, ale istnieją strony, które umożliwiają dodawanie swoich rzeczy zupełnie za darmo. Dobrym przykładem jest serwis MEGA. Sam nie raz z niego korzystałem i się nigdy nie zawiodłem. Na dzień dzisiejszy ważne dane trzymam na kilku dyskach oraz w internecie tak żeby nie zależnie od miejsca i czasu mieć do nich bezpośredni dostęp.

Prócz MEGA mamy również Google Drive o którym pewnie słyszałeś/aś, lub Dropbox. Nie twierdzę, że te dwie wymienione platformy są złe. W żadnym wypadku. Niestety w porównaniu do MEGA mają zdecydowanie mniejszą pojemność (jeżeli mówimy tutaj o wersji zupełnie darmowej).

Serwis MEGA oferuje 50 GB darmowej pojemności i dodatkowo szyfruje te dane tak, aby nikt nie mógł w żaden sposób tego „schakować”.

Drugim serwisem o którym wspomniałem wyżej – Google Drive. On natomiast oferuje 15 GB darmowej pojemności.

Ostatnim, trzecim był Dropbox. Oferuje on 2 GB pojemności i niestety nie oferuje szyfrowania danych tak jak jest to w portalu MEGA (Google Drive również danych nie szyfruje).

50 GB dla jednego może być to mało, a dla drugiego do końca świata będzie aż nadto. Wszystko zależy co tak na prawdę chcesz przechowywać.

Podsumowanie

Jak widać mamy proste rozwiązanie i przede wszystkim darmowe dzięki któremu możemy chronić swoje dane i spać bezpiecznie. Jeżeli 50 GB to dla Ciebie zbyt mało warto poszukać płatnych rozwiązań.

Jeżeli jesteś geekiem i masz stary komputer, który działa to możesz właśnie go wykorzystać jako kopia, lub sam jego dysk.

Wiele razy słyszałem stwierdzenie „Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić”. Jeżeli masz ważne dane, które musisz mieć to na prawdę polecam Ci poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z wyżej wymienionymi przeze mnie portalami i spróbować. Ciebie to nic nie kosztuje, a kto wie – może w trudnej sytuacji pomoże.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że choć w minimalnym stopniu powiedziałem Ci coś więcej na temat kopii zapasowych. Zapraszam Cię oczywiście do komentowania poniżej i podzielenia się swoją opinią!