Cześć! Dzisiaj podpowiem Ci parę „tipów” na temat przyspieszenia Twojej strony internetowej. Zapraszam!

W dzisiejszych czasach musisz zadbać o to żeby Twoja strona ładowała się dość szybko tak, aby nikt nie musiał czekać nie wiadomo ile czasu na przejrzenie zawartości. Zapraszam do najważniejszej części tego wpisu!

Optymalizacja zdjęć

Dzisiaj na stronach znajdujemy wiele obrazków. Niestety niektóre z nich nie są zoptymalizowane, przez co strona się ładuje znacznie dłużej. Musisz mieć również na uwadze, że Twoja strona może być przeglądana na telefonach komórkowych, a tam mamy ograniczony transfer internetu (więc po co go komuś zabierać, skoro możemy zoptymalizować zdjęcia).

Co optymalizacji zdjęć polecam TinyJPG bądź Optimizilla. Są to bardzo proste narzędzia, które pozwolą Ci zmniejszyć wagę zdjęcia do dość niewielkich rozmiarów.

Optymalizacja plików css i js

Nie tylko zdjęcia mogą dużo ważyć, ale również trzeba pamiętać o plikach css lub js. Niby nie ważą wiele, ale możemy je również zoptymalizować i dzięki temu również zaoszczędzić transfer osoby, która chce stronę odwiedzić.

Jak optymalizować takie pliki? Przez bardzo łatwy sposób jakim jest usuwania białych znaków, niepotrzebnych linii, lub komentarzy. Dzięki temu kod jest mniejszy i strona się szybciej załaduje.

Do usuwania białych znaków polecam zajrzeć na textfixer i sprawdzić jak to działa.

Ładowanie skryptów asynchronicznie

Tak samo jak pobieranie plików js może trochę potrwać przez niezoptymalizowany kod tak przez to może strona ładować się zdecydowanie dłużej. Polecam skorzystać z ładowania plików asynchronicznie. Wystarczy dopisać do kodu, który ładuje plik js słowo async. Prosty przykład:

<script src=”js/main.js” async></script>

Jak widzisz sposób jest banalny, a dzięki niemu możesz zaoszczędzić czas ładowania się Twojej strony.

Dodatkowe ikony

Pewnie nie raz spotkałeś/aś się z ikonami na stronie internetowej. Jeżeli korzystasz z boostrapa to masz je w pakiecie. Możesz również pobrać inne ikony (ja polecam fontawesome). Plusami takich ikon jest ich waga. Kiedyś jeżeli chciałeś mieć takie ikony to były one jako zwykły obrazek zapisany w formacie .png, a teraz mamy do dyspozycji wiele ikon, które ważą dość niewiele jak na ilość oferowanych ikon.

Cache

Cache jest dobrym rozwiązaniem do zapisywania tam danych. Dzięki temu jeżeli zapiszemy pliki tam raz to podczas odwiedzania strony nie musimy na nowo pobierać plików jeszcze raz (co przekłada się oczywiście na pobieranie mniejszej ilości danych i zużytego transferu).

Jeżeli korzystasz z WordPressa to bez problemu znajdziesz gotowe wtyczki, które wystarczy uruchomić.

Fonty

Jeżeli chodzi o fonty to z nimi też jest już dość rozbudowana sprawa. Mamy ich już tyle do dyspozycji, że chyba znajdziesz coś dla siebie. Możesz równie skorzystać z gotowych paczek. Niestety ma to swoją wadę. Jeżeli nadal nie bardzo wiesz o co chodzi to wadą jest to, że raczej nie wszystkie fonty wykorzystasz jednocześnie na jednej stronie. Przez co znowu tracimy niepotrzebnie transfer naszych klientów/odbiorców na pobieranie niepotrzebnych plików. Tajże warto sprawdzać, czy na pewno fonty, które mamy importowane są wykorzystywane na stronie.

Podsumowanie

Jak widzisz dziedzina optymalizacji nie jest trudna. Wystarczy trzymać się kilku kluczowych aspektów i strona powinna się ładować dość szybko. Oczywiście to co wymieniłem wyżej to nie wszystko, ale idealny początek na optymalizację.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że moje rady w jakiś sposób pomogą Ci przyspieszyć stronę i zobaczysz gołym okiem wyniki. Zapraszam Cię na mojego twittera i facebooka jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na moim blogu. Cześć!