Cześć! Dzisiaj postaram się opisać Ci, od czego zacząć naukę programowania. Zapraszam!

Czym jest programowanie?

Zanim przejdziemy do głównej części wpisu, należałoby zadać pytanie, czym w ogóle jest programowanie?

Programowanie to zajęcie, które wymaga znajomości wielu zagadnień. Nie ma programisty, który nauczyłby się w jedną noc wszystkiego, ponieważ wiedzę zdobywamy przez kilka ładnych lat i  jest to po prostu niemożliwe.

Programowanie jest jednym z działów Inżynierii Oprogramowania i zajmuje się produkowaniem oraz utrzymywaniem aplikacji.

Czym zajmuje się programista? Programista rozwiązuje problemy, które napotkasz podczas tworzenia strony internetowej, bądź aplikacji. Nie tylko zajmuje się naprawą błędów, ale również tworzeniem aplikacji, udoskonalaniem jej, czy też dodawaniem nowych funkcjonalności i jej optymalizacji.

Od czego zacząć naukę programowania?

Tak naprawdę nieważne jest, od czego konkretnie zaczniesz. Ważne jest, żeby po prostu zacząć!

Żeby było jasne. Nie mówię, że jeżeli kręci Cię tworzenie stron, to żebyś zaczynał od pisania aplikacji na telefon. Czemu? Chyba nie muszę odpowiadać.

Jeżeli chcesz zacząć, ale nie bardzo wiesz od czego, to znaczy czy chcesz tworzyć strony internetowe, aplikacje mobilne, czy jeszcze coś innego, to warto poszukać w internecie informację o każdym języku i coś wybrać. Natomiast, jeżeli wiesz, że chcesz tworzyć strony internetowe, to musisz poszukać w internecie informacji na temat front-end i back-end. Wtedy wybierz interesującą Cię dziedzinę i wybierz odpowiedni język.

Jaki język polecam na początek?

Na początek polecam angielski. Pewnie zaraz powiesz, że to nie język programowania. Owszem, ale jeżeli chcesz na poważnie zająć się tą dziedziną, jaką jest programowanie, to każdy Ci powie, że bez angielskiego daleko nie zajdziesz. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po angielsku odpowiedź na pytanie znajdziesz zdecydowanie szybciej, niż po polsku (o ile w języku polskim znajdziesz w ogóle odpowiedź).

Jeżeli naprawdę chcesz zająć się programowaniem i Twój angielski nie jest zbyt dobry, to polecam go ćwiczyć. Naprawdę się przyda. Wspomnisz moje słowa 😉

Unikaj starych technologii

Wszystko zmienia się w bardzo szybkim tempie. Od tego, jaka moda jest, po języki programowania, które równie szybko się zmieniają. Codziennie wychodzi duża ilość nowych języków. Musisz brać pod uwagę, że jeśli jest coś stare, to nie koniecznie znajdziesz pracę akurat z tym językiem. Kiedyś było popularne zaczynanie nauki od Pascala. A dzisiaj? Pewnie znajdzie się spora ilość osób, które nie wiedzą w ogóle, co to jest.

Jeżeli chcesz zająć się na poważnie programowaniem, to poszukaj również informacji, jakie języki są teraz „na topie” i wybierz coś odpowiedniego dla siebie.

Wybierz swoją ścieżkę kariery

Pamiętaj, że każdy jest inny. Jeżeli Twój kolega jest front-endowcem, to nie oznacza, że Ty też nim musisz być. Może właśnie wręcz przeciwnie. Może kolega woli odpowiadać za wygląd strony, a Ty wolisz działać po stronie serwera? Pamiętaj, żeby spróbować dwóch ścieżek i samo wyjdzie co Cię bardziej kręci. Nie ma nic gorszego, niż męczyć się na siłę.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie tylko język programowania jest ważny, ale również angielski jest potrzebny, jeżeli chcesz to robić na poważnie. Trendy języków zmieniają się równie dość szybko, także warto iść z nurtem czasu. Po co iść pod górkę, skoro można iść z górki? 😉