Cześć! Dzisiaj opiszę swoje przemyślenia na temat czy można swobodnie programować z jednym monitorem.

Drugi monitor tylko dla programisty?

Niekoniecznie. Dwa monitory dają większą swobodę korzystania z komputera w życiu codziennym. Prosty przykład: jesteś osobą, która nadaje na żywo na jednym z wielu portalów np. YouTube. Załóżmy, że pokazujesz jak grasz. Jeżeli grasz no to na pełnym ekranie więc nie będziesz co chwila gry minimalizował w celu zobaczenia co piszą widzowie. Własnie w tym celu pomaga nam drugi monitor – spoglądanie na czat. Czy tylko do tego? No niekoniecznie. Możemy na bieżąco patrzeć jak wygląda gra dla ludzi, czy czasem dźwięk z gry nie jest za głośno lub za cicho, lub czy nasz mikrofon nie jest zbyt głośny lub cichy. Tak naprawdę można tutaj wiele rzeczy jeszcze wymieniać nawet i piosenki np. ze Spotyfi czy różne inne rzeczy.

Po co drugi monitor dla programisty?

Programista musi być skupiony na swoim zadaniu i nie powinno go nic rozpraszać. Teraz pytanie czy jesteśmy na tyle silni żeby mając drugi monitor nie odpalić sobie facebooka, żeby przejrzeć co nowego lub nie zobaczyć kto dodał nowy film na YouTube. Drugi monitor przydaje się po to, żeby na jednym monitorze mieć kod, a na drugim podgląd co właśnie napisaliśmy i czy nasza aplikacja zachowuję się tak jak my chcieliśmy (na przykładzie tworzenia stron internetowych).

Jeżeli używamy edytora Brackets to mamy funkcję poglądu na żywo, dzięki czemu front-endowiec może na bieżąco, bez potrzeby odświeżania strony zobaczyć zmiany. Sam z niego korzystałem, lecz ja wolę back-end więc raczej tam bez odświeżenia strony nie zobaczę różnicy.

Czy drugi monitor jest tylko do poglądu? No niekoniecznie. Wiadomo – mamy ograniczenia pod tytułem „nie wejdę na facebooka”, „nie wejdę sprawdzić maila”, czy też „nie odpalę sobie filmiku na YouTube”. Drugi monitor również ułatwi nam szukania danej rzeczy w internecie jeżeli takowej potrzebujemy do swojego kodu. Stroną, którą mogę polecić jest stackoverflow. Jest to strona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na Nasze pytanie.

Drugi monitor a codzienne życie

Ja osobiście korzystam z dwóch monitorów już parę ładnych lat i jestem z tego rozwiązania zadowolony. Dlaczego? Ponieważ ułatwia mi korzystanie z internetu czy różnych programów jednocześnie nie przeskakując z jednego programu na drugi tylko mając otwarte dwa (lub więcej) programów jednocześnie, co oczywiście ułatwia Nam sprawę. Prosty przykład: na głównym monitorze odpalam sobie jakąś luźną grę czy facebooka, a na drugim odpalam jakiś film, który mnie interesuje. Dzięki czemu mogę jednocześnie odprężyć się przy luźniej gierce i jednocześnie mogę co jakiś czas spoglądać co się dzieje na drugim monitorze.

Podsumowanie

Jak przedstawiłem wcześniej drugi monitor nie jest tylko dla programisty. Może się on przydać każdemu, w ogólnie nie zwracając na to co robimy. Może być on przydatny nawet i muzykowi, który tworzy muzykę czy też grafikowi. Według mnie dodatkowy monitor ułatwia pracę każdemu.

To by było na tyle. Dzięki za przeczytanie mojego wpisu! Nie zapomnij odwiedzić moje socialmedia i zalajkować żeby być na bieżąco! Standardowo w piątek zapraszam na kolejny wpis!