Cześć! Dzisiaj opowiem Ci, jakie cechy powinien posiadać dobry programista. Zapraszam!

Pewność siebie

Jeżeli chcesz zostać dobrym programist(k)ą, musisz być pewna/pewny siebie. Jest to bardzo ważne i warto czasami postawić na swoim. Dla przykładu, podczas gdy ktoś zapyta Cię, czy funkcjonalności, które zostały dodane, działają bez problemu, nie może być odpowiedzi „chyba tak”, tylko jest opcja „tak” lub „nie”.

Przyjmowanie krytyki

Jeżeli pracujesz w zespole programistów, musisz nastawić się na to, że ktoś może powiedzieć Ci, co sądzi o Twoim kodzie. Oczywiście musisz pamiętać, żeby przyjmować konstruktywną krytykę, a nie tak zwane „hejty”, które nic nie wnoszą. Młodzi programiści na początku na pewno będą mieli błędy te większe oraz te mniejsze, więc jeżeli dopiero zaczynasz, nastaw się na to, że będzie krytyka. Nie odbieraj jej źle, a wręcz przeciwnie. Konstruktywna krytyka powinna dać Ci kolejnego powera do nauki i poszerzania wiedzy, w danej dziedzinie.

Przyznaj się do niewiedzy

Na przykładzie z punktu wyżej. Pracujesz w zespole i masz problem z jakimś zadaniem, bądź funkcją i nie dajesz sobie rady? Przyznaj się do niewiedzy i zapytaj drugiego programistę, czy może Cię nakierować lub zapytaj, czy myślisz w dobrym kierunku. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który być może będziesz w stanie wykorzystać na coś innego.

Bądź odpowiedzialny/odpowiedzialna

Musisz pamiętać, że kod, który tworzysz, to jest Twój kod, czyli jesteś za niego odpowiedzialny/odpowiedzialna, niczym za dziecko. Jeżeli oddajesz gotowy projekt, to musisz być pewny/pewna, że działa on w 100% i nie możesz myśleć, w sposób, że w razie „co” przyjdzie informacja na maila, że coś nie działa, tak jak powinno.

Bądź samodzielny/samodzielna

Pracujesz w zespole, który liczy sporą ilość programistów? Jeżeli tak, to nie myśl, że z każdym problemem możesz się zgłosić i oni Ci pomogą. Musisz pamiętać, że oni też mają zadania do wykonania, więc nie zawsze mają czas dla Ciebie. To po pierwsze. Po drugie, musisz zastanowić się, dlaczego to nie działa, przeanalizować swój kod. Jeżeli męczysz się z daną funkcją np. 1h i żaden programista nie może Ci pomóc, ponieważ jest bardzo zajęty, to w miarę możliwości zrób sobie przerwę. Dzięki temu chwilę odpoczniesz i być może wpadnie Ci pomysł, czemu to nie działa, tak jak powinno.

Odpowiednie technologie

Znasz kilka technologii front-endowych oraz back-endowych? Musisz pamiętać, że nie zawsze wybór Twojej ulubionej technologii, jest najlepszym wyborem. Dla przykładu musisz zrobić prostą stronkę one-page, która nie będzie miała żadnego CMS-a, ponieważ treści nie będą zmieniane, to nie pchaj tam, nie wiadomo ile bibliotek oraz dodatkowych „ulepszaczy”, które pomogą tylko Tobie, a strona zacznie się ładować zdecydowanie dłużej, co odstraszy przyszłych klientów.

Podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka spraw, o których trzeba pamiętać. Warto czasem uprzeć się i rozwiązać zadanie samemu, nawet po godzinach, ale samemu. Satysfakcja jest ogromna!

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Zapraszam Cię do moich poprzednich wpisów, które być może przypadną Ci do gustu oraz zostaniesz ze mną na dłużej 😉