Zastanawiasz się, czym się różni system Windows od Linuxa? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć Ci na to pytanie. Zapraszam!

Czym jest Windows?

Microsoft Windows (ang. windows – okna) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Prezentację pierwszego graficznego środowiska pracy z rodziny Windows firmy Microsoft przeprowadzono w listopadzie 1984. Wówczas była to graficzna nakładka na system operacyjny MS-DOS, powstała w odpowiedzi na rosnącą popularność graficznych interfejsów użytkownika, takich jakie prezentowały na przykład komputery Macintosh. Nakładka, a później system operacyjny Windows po pewnym czasie zdominowała światowy rynek komputerów osobistych. Pierwszym stabilnym wydaniem był Windows 1.01. Windows 1.00 był wersją beta, nigdy nie wydaną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows

Czym jest Linux?

Linux – rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania (FLOSS): jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany. Od kwietnia 2017 roku Android (a tym samym Linux) oficjalnie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linux

Czym one się różnią?

Jak każda system, przedmiot muszą się czymś różnić. Na sam początek można powiedzieć, że Windows jest płatny, a Linux jest całkowicie darmowy. Dzięki temu możemy zaoszczędzić parę złoty (nawet troszkę więcej ;)), jeżeli wybierzesz Linuxa.

A teraz przejdźmy do konkretów i zobaczmy co i jak 😉

Stabilność

Jeżeli chodzi o stabilność, to zdecydowanie wygrywa Linux. Aktualnie korzystam z ElementaryOS, który jest oparty na Ubuntu. Jest to mój pierwszy system, taki na poważnie i nie mam z nim problemów. Nie zawiesza się, nie mam problemów ze sterownikami, programy znajduję, choć nie wszystkie są dostępne, ale o tym za chwilę :).

Windows jest płatny, a mimo wszystko mam z nim problemy. Głównym problemem jest to, że robi aktualizacje w tle i podczas pracy nad czymś ważnym on się restartuje bez mojej wiedzy. Nie muszę wspominać oczywiście, że dane, które zmieniam, nie zostały zapisane i muszę zmieniać wszystko na nowo i przez to tracę czas.

Wymagania

Mimo XXI wieku i technologii, która rozwija się w bardzo szybkim tempie, na co dzień korzystamy ze średniej półki urządzeń (nie twierdzę, że wszyscy, ale średnio tak jest). Przez to musimy zwracać uwagę na to, jaki system wymaga jakich podzespołów do sprawnego działania. Linux posiada mniejsze wymagania, jeżeli chodzi o działanie i stabilność systemu.

Wirusy

Pewnie co niektórzy już zapomnieli o czymś takim, ale podejrzewam, że nadal wirusy można złapać. Parę lat temu wirusów była cała masa, obecnie jest ich mniej. Na linuxie pracuję już koło roku i ani razu nie miałem żadnego wirusa (albo o nim nie wiem :D). System pracuje stabilnie, nie zacina się i dzięki konsoli mam dostęp do różnych rzeczy, które ułatwiają pracę.

Na Windowsie, jeżeli chcemy czuć się bezpieczni, musimy instalować różnego rodzaju oprogramowania, które będą chroniły nasz system.

Gry

Jeżeli chodzi o gry, to Linux jest na przegranej pozycji. Nie ma co oszukiwać, że Linux nie do końca jest stworzony z myślą o graczach. Owszem, da się pograć, ale nie będzie to tak fajna rozgrywka jak na Windowsie, ze względu na stabilność, ilość fps (płynność gry). Warto również zaznaczyć, że gry mogą po prostu nie być dostępne pod samego Linuxa.

Łatwość w obsłudze

Tutaj według mnie wygrywa Windows, jeżeli chodzi o obsługę komputera, przez osoby, które nie do końca rozumieją co i jak. Jeżeli masz doświadczenie w konsoli i nie boisz się wyzwań, to możesz rozpocząć działanie na systemie Linux. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad samym systemem.

Podsumowanie

Jak widzisz, nie da się wybrać jednoznacznie, który system jest lepszy. Jeden, jak i drugi ma swoje wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę, podczas wyboru instalacji systemu. Ja z Linuxa jestem zadowolony i z systemu Windows korzystam co raz mniej. Podejrzewam, że w niedługim czasie będę w stanie ograniczyć z jego korzystania do zera.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że czas, który został poświęcony, nie poszedł na marne. Po prawej stronie znajdują się moje socialmedia, które możesz odwiedzić i zostawić „lajka”. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowymi wpisami i nie tylko.