Cześć! Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy matematyka jest potrzebna programiście? Zapraszam.

Jak to z tą matematyką jest?

Wiele osób kojarzy programowanie właśnie z matematyką. Raczej nie ma tutaj nic dziwnego, ze względu, że dziedzina, jaką jest informatyka, wywodzi się właśnie z matematyki. Jeżeli nie do końca ogarniasz matematykę, to być może mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Matematyki nie trzeba umieć nie wiadomo jak bardzo, żeby programować. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co chcesz programować.

Na przykład mi na razie matematyka nie bardzo się przydaje. Jak już faktycznie korzystam to z prostych rzeczy takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Jeżeli umiesz to i chcesz pisać strony internetowe (te prostsze), to myślę, że sobie jesteś w stanie poradzić. Nie twierdzę, że matematyka nie jest potrzebna lub, że bez matematyki napiszesz super system, ale jeżeli chodzi o jakieś podstawowe programowanie, to myślę, że można sobie poradzić.

Kiedy matematyka się przyda w programowaniu?

Co prawda nigdy nie tworzyłem żadnej gry, ponieważ nigdy mnie to jakoś nie kręciło, ale wydaję mi się, że dla tych rozbudowanych gier matematyka jest bardzo pomocna i to nie na podstawowym poziomie.

Dlaczego uważam, że w grach ta matematyka jest potrzebna? Załóżmy, że tworzymy grę, w której można jeździć autem oraz chodzić/biegać i strzelać. Jeżeli chcemy, aby nasza gra była dobra, to musimy odwzorować jazdę samochodem tak, żeby była, jak najbardziej realistyczna. Dzięki temu użytkownik, który jedzie autem, będzie czuł, że faktycznie jest to dość podobne i realistyczne. Na przykład po wciśnięciu strzałki do góry, (jazda do przodu), to programujemy, że na biegu pierwszym możemy rozpędzić się do X km/h, na drugim do Y km/h itp., a nie, że klikamy strzałkę do góry i jedziemy tak szybko, że nie wiemy, co się dzieje.

Podsumowanie

Jak widać, matematyka jest potrzebna, ale wszystko zależy od kierunku, w którym chcesz się rozwijać. Jak wspomniałem wyżej, nigdy nie tworzyłem gry, także nie podpowiem Ci, jakie zagadnienia musisz potrafić, jeżeli chcesz gry tworzyć. Natomiast, jeżeli chcesz tworzyć strony internetowe, to myślę, że sobie poradzisz.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłem i czas, który został poświęcony przez Ciebie, nie jest czasem straconym. Zapraszam Cię do przeczytania moich innych wpisów, które znajdziesz na tym blogu, oraz zapraszam do zostania na dłużej. Cześć!