Cześć! Dzisiaj opiszę Ci w kilku krokach jak znaleźć czas na wszystko. Zapraszam!

Planowanie

Jeżeli chcesz znaleźć na wszystko czas to niestety (lub stety) musisz sobie wszystko dokładnie zaplanować.

Oczywiście nie planuj sobie bardzo dokładnie, typu co zrobię w każdej minucie, ponieważ to się nie może udać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: może wydarzyć się coś, czego po prostu nie przewidzisz i przedłuży Ci się zadanie o na przykład 5 minut. Co wtedy? Nagle cały dzień już się nie będzie mógł udać?

Rozpisuj zadania na następny dzień

Tuż przed spaniem polecam rozpisać zadania na dzień następny. Po co? Dzięki temu będziesz wiedział(a) już od początku kolejnego dnia co masz ciekawego do wykonania i możesz sobie sam(a) oszacować ile czasu Ci to wszystko może zająć.

Ustal zadania z piorytetem

Wiadomo, że nie każdego dnia wyjdzie Ci wszystko to, co sobie zaplanowałeś. Powodów może być na prawdę sporo, ale nie powinieneś/powinnaś się tym przejmować. Najważniejsze to ustawić sobie priorytet na każde z zadań osobno. Dzięki temu będziesz wiedział(a), że lepiej zająć się zadaniem trzecim, a nie pierwszym, ponieważ ktoś na przykład na to zadanie, bądź jego efekty czeka.

Ucz się na błędach i wyciągaj wnioski

Jak w tytule. Jeżeli pracujesz w takim systemie (rozpisywania zadań) już dłuższy czas to pewnie nie raz wyjdą z tego większe, bądź mniejsze problemy. Najważniejsze to nie panikować i wyciągnąć z nich wnioski. Dzięki temu na przyszłość będziesz mógł/mogła zaplanować sobie zadanie/zadania w trochę lepiej, co przełoży się na efektywną pracę.

Przypomnienia

Jeżeli masz zadania, które będziesz wykonywał(a) na przykład za tydzień, lub dwa to ustaw sobie na przykład na telefonie przypomnienie o tym. Oczywiście najlepiej ustaw kilka przypomnień o tym parę dni przed zadaniem. Dzięki temu będziesz mógł/mogła zastanowić się w wolnej chwili jak do tego podejść, co będzie najlepsze, a co najważniejsze: będziesz o tym pamiętał(a).

Nie marnuj czasu na socialmedia

Jak wiadomo socialmedia takie jak facebook, twitter, youtube itp. bardzo szybko zabiorą Ci Twój cenny czas, który był przeznaczony na coś innego. Jeżeli wiesz, że masz zadania do wykonania to wyłącz wszystkie strony, które na pewno Ci się nie przydadzą. Jeżeli nie wiesz jak skupić się przy pracy to serdecznie zapraszam do jednego z moich poprzednich wpisów tutaj. 🙂

Dopasuj plan do trybu życia

Jeżeli wiesz, że w ciągu dnia masz do dyspozycji tylko pięć godzin, to nie planuj sobie bardzo dużej ilości zadań, które wiesz, że zajmą Ci znacznie dłużej.

Rób przerwy

Odpoczynek od pracy/zadań to jedna z najważniejszych rzeczy, które musimy robić. Dzięki temu Twój mózg może chwile odpocząć, Ty możesz spokojnie zjeść śniadanie, lub lunch i wrócić do pracy. Dzięki temu, że masz stałe przerwy to praca będzie szła znacznie lepiej dzięki temu, że będziesz bardziej efektywny/efektywna.

Wysypiaj się

Sen to najważniejszy czynnik każdego z Nas. Jeżeli będziesz codziennie spał(a) równą ilość godzin to organizm będzie do tego przyzwyczajony. Sen również daję regenerację, a co za tym idzie – jesteś bardziej efektywny/efektywna w pracy.

Znajdź czas na przyjemności

Życie to nie tylko i wyłącznie odhaczanie zadań, ale również czas na przyjemności dla samego siebie. Pamiętaj, że masz rodzinę, dzieci, znajomych o których nie możesz zapomnieć. Każdy lubi czas spędzać w inny sposób. Jedni wolą film, inni spacer, a ktoś inny woli jeździć na rowerze. Ty sam(a) wiesz najlepiej czego potrzebujesz. Nie twierdzę, że zawsze taki czas się znajdzie, ale postaraj się chociaż raz w tygodniu (bądź w miarę możliwości częściej) znaleźć czas na przyjemności.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że znalazłeś/znalazłaś coś dla siebie i w jakiś sposób pomogę Ci z Twoją organizacją pracy, tak, aby dzień się wydłużał. Jeżeli wpis Ci się spodobał to serdecznie zapraszam Cię do udostępnienia go swoim znajomym – może im też się ten wpis przyda?

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego wpisu. Serdecznie zapraszam Cię na mojego facebooka i twittera, aby być na bieżąco z każdym nowym wpisem. Cześć!