Cześć. Dzisiaj opowiem trochę, czym jest projekt poboczny i dlaczego warto go robić. Zapraszam!

Czym jest projekt poboczny?

Projekt poboczny to nic innego jak projekt, który robimy bez żadnego stresu, po godzinach i bez większej gonitwy z czasem. Jeżeli masz coś, co się bardzo interesuje i chciałbyś dzielić się tym z ludźmi, to również zalicza się, jako projekt poboczny.

Czym może być projekt poboczny?

  • Blog – lubisz pisać, dzielić się wiedzą lub swoimi doświadczeniami? Blog będzie odpowiedni dla Ciebie.
  • Filmy – dzisiaj jesteśmy przepełnieni filmami video, z różnych stron, które dostarczają różnego rodzaju wiedzę.
  • Grafika – jesteś grafikiem? Może jest coś, czego nie potrafisz jeszcze zrobić, a bardzo Ci się podoba efekt, który znalazłeś w sieci? Jako projekt poboczny myślę, że będzie to idealna sprawa
  • Tworzenie stron – jesteś programistą? Stworzenie serwisu to idealny projekt poboczny.

Czy to wszystko, co można zaliczyć do projektu pobocznego?

Nie, jest to jedynie informacja, co możesz zaliczyć, jako projekt poboczny.

Co zyskasz?

Pewnie jesteś ciekaw, co możesz zyskać, z takiego projektu pobocznego. Na pewno satysfakcję i możliwość nauki czegoś nowego. Nie musisz się z projektem pobocznym spieszyć, więc nikt nie powie Ci, że nowy język programowania masz jutro umieć w małym paluszku. Nie, to tak nie działa. Masz wolną chwilę, to uczysz się czegoś nowego.

Jak zacząć?

Na samym początku określ cel swojego projektu. Być może będzie to tworzenie filmów na YouTube, który będzie dodawany regularnie, na przykład raz w tygodniu, a może to będzie nauka jakiegoś frameworka? Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje umiejętności i czego wymagasz od siebie.

Jak już wcześniej wspominałem, jest to projekt poboczny i tutaj nie musisz się spieszyć. Co prawda warto ustalić sobie datę zakończenia projektu, ale jeżeli nie będzie on wykonany w danym terminie, to nic się nikomu nie stanie. Oczywiście, jeżeli przesunięcie projektu wynika z niespodziewanych rzeczy, które mogą się każdemu w życiu przydarzyć.

Podsumowanie

Jak widzisz, tworzenie projektu pobocznego nie jest wcale takie złe. Wystarczy trochę samozaparcia, trochę dyscypliny i świat stoi przed Tobą otworem.

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to koniecznie podziel się w komentarzu poniżej swoją opinią. Zapraszam Cię również na moje socialmedia, które znajdują się po prawej stronie. Dzięki temu będziesz informowany o nowym wpisie na moim blogu. Cześć!