Cześć! Dzisiaj pokrótce opiszę Wam różnicę między edytorem tekstu a IDE. Zapraszam!

Czym jest edytor tekstu?

Edytor tekstu to nic innego jak program komputerowy, który umożliwia Nam na pisanie kodu (zazwyczaj podświetla składnie oraz numeruje kolejne linie). Edytor daje nam często również możliwość zmieniania tak zwanej „skórki”, które mamy do dyspozycji. Dzięki (zazwyczaj) dość szerokiemu wyborowi skórki jest prawdopodobieństwo, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie wygląd.

Przykładami edytorów to na przykład: Notepad++, Sublime Text, Brackets, czy Atom.

Czym jest IDE?

IDE to z angielskiego „Integrated Development Environment”. Jest to tak zwane środowisko programistyczne. Łatwo możemy zrozumieć, że IDE to nie tylko zwykły edytor tekstu, ale jest to zestaw narzędzi pozwalający Nam na między innymi uruchomienie napisanego źródła, debugować kod (czyli sprawdzanie, czy nie mamy błędów), testować, oraz dbać o porządek w projekcie podczas realizacji go.

Przykładami IDE to na przykład: PHPStorm, Eclipse, NetBeans.

Jaką skórkę polecam do edytora?

Każdy edytor ma swoje własne nazwy skórek, przez co nie mogę podać jednej konkretnej nazwy. Jeżeli chodzi o programistów to (chyba) większość zdecydowanie woli ciemniejsze wyglądy edytorów z których korzystają. Dlaczego? Otóż dlatego, ponieważ oczy nie męczą się aż tak bardzo, jak by to miało miejsce w jasnym wyglądzie edytora.

Polecam również każdemu na zmianę języka swojego edytora na angielski. Dzięki temu zaczniesz przyswajać sobie błędy, które możesz w przyszłości napotkać. Jeżeli nie znasz angielskiego zbyt dobrze to jest to świetna okazja do trenowania go.

Zwykły edytor tekstu czy IDE?

Według mnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Żeby zdecydować to musisz sam na „własnej skórze” przetestować interesujące Cię edytory tekstu, bądź IDE i wtedy dokonać odpowiedniego, dla Ciebie wyboru.

IDE nie jest konieczne do tworzenia strony. Albo inaczej. IDE nie zrobi z Ciebie nagle wyśmienitego programisty.

Jaki edytor/IDE przetestować na początku?

Jeżeli jeszcze nie miałeś styczności z żadnym edytorem tekstu to polecam Notepad++. Sam z niego korzystam do dziś, ale tylko, gdy muszę coś zmienić na szybko w jednym pliku.

Podsumowanie

Zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu z przed tygodnia, gdzie opisywałem z jakich edytorów ja korzystam na co dzień. Jeżeli jesteś zainteresowany kliknij tutaj.

Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu. Mam nadzieję, że mogłem pomóc choć kilku osobą, które czytały ten post. Zachęcam Cię do polubienia mojego fanpage, bądź obserwowania mojego Twittera. Standardowo mam nadzieję, że do zobaczenia już w następnym wpisie dotyczącym aktualnego statusu mojego projektu na konkurs.